Zaburzenia widzenia podczas pobytu w górach

Witam! Dziś rano miałem dziwny objaw w polu widzenia obojga oczu, który stopniowo się nasilał. Objawem było stopniowe nasilanie się latających mroczków w polu widzenia i punktowy zanik widzenia obojga oczu (patrząc w lusterko nie widziałem trójek zębów - musiałem wzrok skupić bezpośrednio na nich). Trwało to ok. 20 minut po czym nawet miałem problem z przeczytaniem czegokolwiek na komputerze, ponieważ chciałem przeczytać co mi dolega. Objaw odpuścił w krótkim czasie. Mam niskie ciśnienie, jestem w klimacie górskim, gdzie też towarzyszy niskie ciśnienie, ale wypiłem mocną kawę od razu po przebudzeniu się. Mam 34 lata i jestem aktywny fizycznie. Czy ten objaw to przyczyna jakiejś choroby oczu, czy może tego ciśnienia i picia mocnej kawy? Pozdrawiam

Witam! Opisane zaburzenia widzenia mogą mieć związek ze zmianami ciśnienia tętniczego krwi oraz klimatem górskim. Fakt, że objaw dotyczył obu oczu oraz brak innych szczególnych objawów mogą sugerować związek objawów z układem krążenia. Wydaje się, że na podstawie pojedynczego epizodu, krótkiego epizodu trudno dokładnie wnioskować o potencjalnej przyczynie. Aby to ustalić warto podczas ewentualnego powtórnego wystąpienia dolegliwości wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Pozwoli to wstępnie zróżnicować przyczynę. Aby powiedzieć coś więcej konieczne jest badanie fizykalne, dlatego w miarę możliwości proponuję zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam serdecznie!