Porażenie po operacji kręgosłupa

Witam, jestem 5 miesięcy po operacji kręgosłupa odcinka L4, L5. W trakcie operacji dostałem porażenia nerwów, mam uszkodzony nerw strzałkowy i kulszowy. Powoli odbudowałem mięśnie lewej nogi, zacząłem już sam chodzić, ale mam jeszcze niesprawną lewą stopę i cały czas mam ucisk w lewej części pośladka z uciskiem w odbyt. Pytanie moje czy to minie, rehabilituje się intensywnie, chodzę codziennie na basen z masażami zaczynam lekko już palcami ruszać w lewej stopie. Czy jest nadzieja, że odbuduje się całkowita sprawność lewej stopy, bo noga jest w miarę silna i sprawna. Najgorszy jest ten utrzymujący się tyle czasu ucisk lewego pośladka w kierunku odbytu. Są dni, że jest lżej, ale wraca co drugi dzień. Proszę coś opisać, czy ten nerw kulszowy i strzałkowy może się zregenerować i ile to może trwać.

Witam! Niestety nie opisał Pan dokładnie jakiego rodzaju było to uszkodzenie nerwów. Jeśli zachowana została ciągłość przynajmniej części włókien to wydaje się, że rehabilitacja może przynieść powrót części funkcji. Odczuwane dolegliwości o charakterze ucisku mogą mieć charakter bólu neuropatycznego, co może oznaczać, że ból jest związany z uszkodzeniem nerwu i będzie się długo utrzymywał. W tej sytuacji w rehabilitacja może przynieść również lekką poprawę, ale ulgę mogą przynieść leki przeciwbólowe. Jeśli chodzi o sprawność ruchową to wygląda to bardziej obiecująco. Istnieją szanse na powrót funkcji motorycznej, być nie w pełnym zakresie, ale stopniu wystarczającym do samodzielnego i swobodnego poruszania się. Niestety proces rehabilitacji nie jest łatwy i krótkotrwały. Całość może trwać wiele miesięcy, dlatego nie można udzielić bardzo ścisłej odpowiedzi na Pańskie pytanie odnośnie czasu powrotu sprawności, ale wydaje się, że może to potrwać kilka lub kilkanaście miesięcy. Proponuję nie tracić wiary i motywacji, na pewno warto jest wytrwale wykonywać ćwiczenia, a efekty będą coraz bardziej widoczne. Pozdrawiam serdecznie!