Czy plamienia śródcykliczne to oznaka zmniejszonej skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Mam 29 lat, nigdy nie rodziłam. Jestem w trakcie brania 7 opakowania tabletek Novynette. Właściwie od poczatku przyjmowania miałam plamienia śródcykliczne. Razem z plamieniami bóle podbrzusza. Na początku plamienie zaczynało się ok. 10 tabletki, później 21 tabletki i teraz znów w połowie cyklu. Miałam kompleksowe badanie ginekologiczne 2 mies. temu, które niczego złego nie wykazało. Po każdym odstawieniu podczas 7-dniowej przerwy występowało krwawienie z odstawienia. Tabletki przyjmuję z zegarmistrzowską precyzją. Raz zdarzyło mi się przyjąć 3 godz. po normalnym czasie. Biegunki i wymioty nie występowały w formie obniżającej skuteczność tabletek. Nie biorę leków obniżających skuteczność tabletek. 80% stosunków kończy się wytryskiem na zewnątrz, dlatego raczej wykluczam ciążę. W ostatnim czasie zaczęłam się odchudzać i mam bardzo stresującą sytuację życiową. Co może być przyczyna plamień? Nigdy nie miałam problemów z cyklem przed zastosowaniem tabletek, tym bardziej mnie to martwi. Czy w takim wypadku tabletki są skuteczne antykoncepcyjnie, czy jest konieczność ich zmiany? Dziękuję za odp.

Witam serdecznie! Plamienia śródcykliczne są stosunkowo często obserwowanym działaniem niepożądanym w pierwszych trzech miesiącach stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Po 3 cyklach plamienia zwykle ustępują. Jeżeli tak się nie dzieje, wskazana jest wizyta u ginekologa, który najprawdopodobniej zmieni preparat na inny, lepiej tolerowany. Występowanie plamień nie świadczy o obniżonej skuteczności preparatu. Pozdrawiam