Dlaczego mimo starań nie zachodzę w ciążę?

Witam serdecznie! Bardzo się cieszę, że trafiłam na tą stronę, może w końcu Państwo mi pomogą. Staram się o dziecko z mężem, może to nie jest jakiś długi okres czasu starań, ponieważ to prawie rok, ale ja coś czuję, że mogę mieć problem z zajściem w ciążę. Jestem osobą otyłą, mam 170 cm wzrostu i wagę 100 kg, mam 27 lat. Leczę się na nadciśnienie (leki: CO-PRESTARIUM 5mg+5mg i NEDAL) oraz niedoczynność tarczycy (leki: EUTYROX 75mg). Zaczęłam miesiączkować w wieku 13 lat, nie pamiętam jak to było w młodszych latach, ale od jakiś 3 lat miałam regularne miesiączki, aż do czerwca 2011 roku, jak zaczęłam z mężem starać się o dziecko, wtedy gdy pierwszy raz się we mnie "spuścił", w maju już nie dostałam okresu regularnego, już myślałam, że jestem w ciąży, zrobiłam jeden test i negatywny, po paru dniach drugi również negatywny.

Poszłam do ginekologa, okazało się, że mam mięśniaki na lewym jajniku, a prawy jest czysty, dlatego też nie dostałam okresu. Pani doktor zapisała mi tabletki na wywołanie okresu i po tygodniu dostałam. Przez 2 miesiące był regularnie, następnie znów zanikł, znów udałam się do lekarza. W tym miesiącu maju powinnam dostać 1 maja, a ja dostałam 14go maja i to nie okres tylko brązowe plamienia, upławy... Te mięśniaki, które się u mnie pojawiły, podobno raz są a raz zanikają, nie wiem co jest ze mną nie tak. W tej sytuacji nie wiem, kiedy mam dni płodne i czy w ogóle mam? Lekarka zaproponowała mi, że mogę do niej codziennie jeździć na badanie jajeczkowania, wtedy się okaże, kiedy mam się z mężem kochać, aby zajść w ciążę. Już na prawdę nie wiem do jakiego specjalisty mam się udać. Dziękuję i bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie! Jeżeli Państwa starania o dziecko nie trwają roku, nie należy się niepokoić. Dopiero 12 miesięcy nieudanych prób poczęcia budzi nasze podejrzenia i jest powodem diagnostyki niepłodności. W treści Pani zapytania znalazłam co najmniej 3 czynniki mogące wpływać na Pani płodność. Pierwszy to niewątpliwie waga. Z BMI wynika, iż ma Pani otyłość, która nie sprzyja zachodzeniu w ciążę. Drugi, niedoczynność tarczycy, która niekontrolowana stanowi istotny odsetek niepłodności u młodych kobiet. Trzeci to opisywane mięśniaki. Jeśli dobrze rozumiem, w treść zapytania wkradł się błąd i zapewne miała Pani na myśli torbiel jajników lub mięśniaki macicy. Obie patologie mogą jednak utrudniać zajście w ciążę. W obecnej sytuacji należałoby schudnąć. Spadek masy ciała byłby tym bardziej wskazany, gdyż każdy dodatkowy kilogram podwyższa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, co przy współistniejącej niedoczynności tarczycy może być dla Pani bardzo obciążające. Wskazane byłoby również oznaczenie poziomu TSH i określenie wyrównania zaburzeń tarczycy. W przypadku nieprawidłowych wyników konieczna jest modyfikacja leczenia. Ze względu na patologie w obrębie układu płciowego wskazana byłaby również konsultacja ginekologiczna, podczas której lekarz dokładnie ustali rodzaj zaburzenia i przedstawi ewentualne metody leczenia. Pozdrawiam