Zapytaj lekarza

7 1 6 , 9 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy powinnam przyjmować po dwie tabletki antykoncepcyjne na raz?

Witam! W pierwszym dniu krwawienia zażyłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną "Midiana". To było rozpoczęcie po raz pierwszy hormonalnych środków antykoncepcji. Tabletki brałam regularnie oraz dokładnie o tej samej porze. Okres zaczął się bardzo przedłużać (ale mam zwykle okres 6-, 7-dniowy, więc fakt, że miałam 8-dniowe krwawienie nie zaniepokoił mnie). Okres trwał nadal, oczywiście wiedziałam, że przyjmowanie tego rodzaju tabletek może wiązać się z plamieniem (szczególnie, że to moje pierwsze tabletki). Jednak krwawienia, które nadal trwało nie da się nazwać plamieniem, było to nadal obfite krwawienie. Po 16 dniu krwawienia byłam wykończona i osłabiona i pod wpływem właściwie złości odstawiłam tabletki (nie dokończyłam całego listka). Poszłam do ginekologa, opisałam mu całą sytuację. Lekarz powiedział, że niepotrzebnie odstawiłam leki i że powinnam się pomęczyć do końca, a tak to muszę zacząć od początku. Przepisał mi te same tabletki i zaznaczył, że jeżeli sytuacja sie powtórzy mam brać po dwie tabletki w jednym dniu. Dostałam także tabletki hamujące krwawienie (bez recepty). Krwawienie ustało dzięki nim w 2 dni. Czy po takim incydencje powinnam znów zaczynać "pracę" z tymi samymi tabletkami? A jeśli tak, to czy branie dwóch tabletek tak jak przepisał mi lekarz nie jest w jakiś sposób niebezpieczne? I jeśli będę połykać dwie to dwie na raz? Czy w jakimś odstępie czasowym? Dodatkowo zapytam się czy jeżeli znów będę miała zbyt długi okres to czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych mogę wziąć takie zwykłe, dostępne w aptece tabletki na zatrzymanie krwawienia? (Te tabletki nazywają się "Hemorigen".) Pozdrawiam i dziękuję! :)

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Witam serdecznie! Jak słusznie Pani zauważyła plamienia w pierwszych trzech miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej są stosunkowo często obserwowanym działaniem niepożądanym. Ich występowanie nie jest wskazaniem do ich odstawienia. Jeżeli dolegliwości były jednak bardzo nasilone lub po prostu czuła się Pani źle, można było zdecydować się na ten krok. W przypadku niewłaściwej tolerancji leku zawsze warto zastanowić się nad zmianą preparatu na inny. Tak też powinno się zrobić w Pani przypadku. Przyznam, że jestem zaskoczona propozycją Pani lekarza prowadzącego dotyczącą ewentualnego przyjmowania dwóch tabletek naraz. Producent preparatu nie przewiduje takiego dawkowania. Zaleca przyjmowanie po jednej tabletce wg schematu 21+7. Jeżeli lekarz widzi wskazania do podania większych dawek hormonów, zwykle zmienia preparat na inny. Producent nie bierze jednak odpowiedzialności za występowanie działań niepożądanych wynikających z przyjmowania preparatu wg schematu innego niż podaje. Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy