Padaczka a prawo jazdy

Witam! Bardzo proszę o pomoc w poniższej sprawie. Mam 25 lat, jestem posiadaczem prawa jazdy, mój lekarz neurolog wysłał do wydziału komunikacji informację o konieczności przeprowadzenia badań lekarskich w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy dla oceny zdolności kierowania pojazdami mechanicznymi. Po rozmowie w WOMP, wiem, że będę miał konsultację neurologiczną i badanie EEG. Jestem chory od 6 lat na epilepsję (miałem 3 napady w życiu): - pierwszy straciłem przytomność, zostałem przywieziony do szpitala na badania. Rozpoznanie wstępne: Stan po napadzie drgawkowym z utratą przytomności. Rozpoznanie ostateczne: Paroxysmus epilepticus. Chory przywieziony po pierwszym w życiu napadzie drgawek uogólnionych bez oddania moczu czy przegryzienia języka. Badanie neurologiczne, badania laboratoryjne (poza glukozą 151 mg% - nie na czczo) i CT głowy - b.z. Chory wypisany do domu z zaleceniem dalszej opieki w Poradni Neurologicznej. Opis badania : Wykonano jednofazowe badanie TK głowy. Mózgowie bez zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Zbiorniki podstawy prawidłowe. Rezerwa płynowa przymózgowa zachowana.

Drugi raz dostałem zdrętwienia ręki i nogi podczas pracy przy komputerze. Nie umiałem nic powiedzieć, nie rozumiałem co się do mnie mówi. Niestety nie posiadam karty przyjęcia ambulatoryjnego, wiec nie potrafię powiedzieć jakie miałem przeprowadzane badania. Po wizycie w poradni neurologicznej zacząłem brać leki: najpierw Tegretol 2 razy dziennie 400mg, a następnie jego odpowiednik Finlepsin 400mg. - Trzeci raz dostałem napadu padaczki podczas powrotu samochodem ok. 500 km. W jedną stronę przejechałem bez problemu natomiast w drodze powrotnej był już problem po ok. 200 km. Przyczyną na pewno było nieregularne branie leków i alkohol. Wówczas miałem przeprowadzane badania lekarskie w szpitalu. Badanie EEG: Orzeczenie: Zapis nieprawidłowy : niewielkiego stopnia zmiany napadowe w postaci uogólnionych lub widocznych jedynie w okolicach czołowo-skroniowych fal ostrych widoczne w zapisie spoczynkowym i nasilające się pod wpływem HV. Oprócz EEG miałem przeprowadzane inne badania szpitalne tj. CT - KT głowy: Badanie w trybie pilnym, bez podania środka kontrastowego. Obraz mózgowia i przestrzeni płynowych wewnątrzczaszkowych prawidłowy. Krwawienia śródczaszkowego nie wykazano. TCD : Zbadano koło tętnicze Willisa i układ kręgowo-podstawny. Stwierdzono asymetrię prędkości w tt. środkowych, przednich i kręgowych P>L. Pozostałe parametry TCD w granicach normy. EKG : Normogram. Rytm zatakowy, miarowy 80/min. Ujemne załamki T w V1. Bad. Immunol. WZW : HBsAg (-) ujemny. Jak również badania krwi i moczu.

Od tamtego czasu nie miałem przeprowadzonych żadnych badań neurologicznych, jedynie co roku kontrolnie badanie krwi. Nie miałem żadnego napadu padaczkowego od ostatniego pobytu w szpitalu. Biorę leki raczej systematycznie, jeżeli nie dwa razy dziennie to zawsze przynajmniej raz. Alkohol pije sporadycznie, i jeżeli już to tylko piwo. Pracuję po 12 godzin (norma 40 godzin tygodniowo), niestety również na noc. Czuję się dobrze, raczej nie odczuwam tego, że jestem chory. Moja pytanie brzmi czy nie mając napadów od prawie 3 lat mogę być posiadaczem prawa jazdy? Jak sprawić aby badanie EEG wyszło prawidłowo, żebym nie stracił prawa jazdy? Czy będę miał przeprowadzane również inne badania czy tylko EEG? Z góry dziękuję za pomoc.

Witam! Kwestia prawa jazdy dla osób chorych na padaczkę jest uregulowana prawnie. Prawo jazdy mogą starać się osoby u których przed co najmniej 1 rok nie wystąpił napad padaczkowy. W przypadku prawa jazdy w kategorii ciężarówek oraz autobusów okres ten wynosi 10 lat. Opisane regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno samego chorego jak i innych uczestników ruchu.Odnosząc się do Pańskiej sytuacji, wydaje się, że posiadanie prawa jazdy jest możliwe. Decydujące znaczenie może mieć badanie EEG, na wynik którego nie może Pan wpłynąć. Proponuję wykonać zalecone badanie, w tej chwili wydaje się, że żadne dodatkowe badania nie są konieczne. Pozdrawiam serdecznie!