Stosowanie preparatu na trądzik podczas ciąży

Witam!

Obecnie jestem w 19 tygodniu ciąży. Przed ciążą miałam lekkie zmiany na twarzy, dlatego lekarz przepisał mi stosowanie Rpiduo żel. Po kuracji czasami stosowałam na czoło owy lek, jak wyskakiwały sporadycznie jakieś niechciane krostki. W marcu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i przez pierwsze tygodnie nie wiedząc, że jestem w ciąży od czasu do czasu zastosowałam lek Epiduo. Czy to może mieć bardzo negatywne skutki dla dziecka? Bo bardzo się martwię, że niewielka ilość mogła jakoś wpłynąć na płód. Teraz cera bardzo się pogorszyła i lekarz przepisał mi Skinoren, czy aby na pewno jest to bezpieczny lek w ciąży, bo już mam wiele obaw. Czasami przemywam czoło spirytusem salicylowym, chyba nie ma żadnych przeciwwskazań jeżeli są to śladowe ilości? Ogólnie moje pytanie jest, jak takie leki do stosowania np. na trądzik i zewnętrznego użytku wpływają na maleństwo? Co mogę spowodować? Bo przecież nie można niczego nie stosować.

Witam serdecznie! Producent stosowanego przez Panią żelu nie zaleca stosowania go w czasie ciąży. W charakterystyce produktu leczniczego podaje, iż substancja czynna preparatu wywoływała działanie toksyczne na reprodukcję u zwierząt w przypadku stosowania dużych dawek ogólnoustrojowo. Co ważne dla Pani, Pani stosowała żel jedynie miejscowo, w małych dawkach, co istotnie zmniejsza ryzyko ewentualnego negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Producent podaje również, iż badania kliniczne na temat wpływu substancji czynnych preparatu u kobiet w ciąży są bardzo ograniczone. Z tego też względu, dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa dziecka, należy odstawić lub zmienić preparat na inny. Niedawno zalecony Pani lek ma nieco odmienną charakterystykę. Tutaj nie zaobserwowano bowiem szkodliwego wpływu na zarodki i płody zwierzęce (brak dobrze kontrolowanych badań na kobietach ciężarnych), co zezwala na stosowanie preparatu w czasie ciąży. Przemywanie twarzy spirytusem salicylowym nie jest zalecane ze względu na jego silne działanie wysuszające. Pozdrawiam