Wolny metabolizm i zaparcia a dieta i regularne ćwiczenia

Witam. Mam 25 lat pomimo diety i regularnych ćwiczeń moja waga nie spada (BMI 26.93) od ok. pół roku, dodatkowo pomimo brania witamin codziennie odczuwam silne zmęczenie - czasami mogę przespać cały dzień. Nie mam fizycznej pracy, nie biorę używek. Często mam zaparcia i ogólnie mam bardzo wolny metabolizm pomimo jedzenia dużej ilości błonnika. Co może być tego przyczyną i jakie badania wykonać?

Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Droga Pani!

Zaparcia mogą wynikać z faktu, iż ilość spożywanego błonnika nie idzie w parze z ilością spożywanej wody. Musi Pani pić minimum 2 litry WODY mineralnej, aby błonnik mógł pęcznieć i dzięki temu oczyszczać jelita z niestrawionych resztek pokarmowych, dzięki czemu nie będzie dochodziło do zaparć.

W kwestii braku spadku masy ciała nasuwa mi się przede wszystkim fakt, iż Pani dieta może być zbyt mało kaloryczna. W takiej sytuacji organizm nie tylko nie wykazuje spadku masy ciała, a nawet może spowodować jej wzrost! Jeżeli spożywa Pani za mało składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie wspominając o energii potrzebnej do codziennego życia, to spożyte poakrmy będą odkładane w postaci tkanki tłuszczowej jako materiału zapasowego na "czarną godzinę". Nasz organizm to bardzo inteligentny twór mający zaprogramowany priorytet w postaci przeżycia!
Dodatkowo zachęcałabym do wykonania badań diagnozujących problemy z tarczycą. Warto wykluczyć możliwość tego rodzaju schorzenia, które często jest przyczyną problemów z masą ciała.

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Szanowna Pani,
zalecałbym skonsultowanie swojej diety z dietetykiem, być może są w niej nieprawidłowości skoro nie widać jej postępów, a pojawiły się niekorzystne objawy.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl