Wpływ leków na działanie tabletek - jak to jest?

Witam, W związku z niedoskonałościami skóry (kilka pryszczy), które pojawiają mi się na twarzy, wybrałam się do dermatologa. Pani doktor zapisała mi żel (sub. czynna adapalen) i krem do smarowania skóry twarzy. Wolałabym się upewnić czy leki te nie będą osłabiać działania tabletek antykoncepcyjnych. Przeczytałam dokładnie ulotki żelu i kremu, na ulotce kremu nie ma informacji dot. antykoncepcji, a na ulotce żelu przeczytałam informację, której nie rozumiem tj. "Nie powinny stosować leku - żelu kobiety w wieku rozrodczym, o ile nie stosują skutecznej antykoncepcji" co to oznacza? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,
lek stosowany miejscowo w tym przypadku nie powoduje obniżenia skuteczności działania środków antykoncepcyjnych. Może on być jednak szkodliwy dla płodu i jeżeli pacjentka nie stosuje dodatkowej antykoncepcji powinna rozpocząć ewentualnie wstrzymać się od współżycia tak by w przypadku ewentualnego zapłodnienia nie zadziałały substancje szkodliwe dla płodu.

Pozdrawiam serdecznie!