Wpływ masturbacji na jakość stosunku

Witam, ma pytanie związe z wpływem masturbacji na jakość tradycyjnego stosunku. Nie rozpoczęłam wpółżycia, ale się masturbuję, głównie przez stymulację łechtaczki strumieniem wody prysznica. Chciałam zapytać, czy takie regularne zachowania mogą mieć jakiś negatywny wpływ na odczuwanie przyjemności podczas zwykłego stosunku? Znalazłam takie informację na kilku forach internetowych. Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam, współczesna seksuologia uznaje masturbację za naturalną formę odreagowania napięcia seksualnego w okresie dorastania i w czasie kiedy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb seksualnych w relacji z partnerem. Czasami zdarza się,że specyficzne i często powtarzane formy stymulacji podczas masturbacji stają się na tyle utrwalone, że mogą specyficznie ukierunkowywać lub utrudniać późniejsze uzyskiwanie satysfakcji ze współżycia seksualnego z partnerem na drodze np stosunku seksualnego. Dlatego warto traktować masturbację jako coś doraźnego, tymczasowego i raczej dążyć do wejścia w relację seksualną niż systematycznie i wyłącznie w ten sposób zaspokajać swoje potrzeby.Pozdrawiam