Wpływ stresu w ciąży na dziecko

Witam serdecznie, moja ciąża upłynęła pod znakiem stresu - trwał on niestety całą ciążę, po porodzie minął. Miałam uczucie ciągłego smutku i niepokoju oraz silne napięcie i kołatanie serca. Czy moje dziecko ma wyższe ryzyko zachorowania na autyzm? Bardzo się tego boję...

Witam,

Przyczyny autyzmu nie zostały dotąd w pełni poznane. Jest szereg hipotez, które opisują mechanizmy występowania tego zaburzenia. Nie są mi znane badania, które potwierdzały by wpływ stresu na autyzm u dziecka. W obecnych czasach, niewiele kobiet ma takie warunki życia, które umożliwiały by im unikanie stresu. Kołatania serca, napięcie w trakcie ciąży mogło mieć podłoże nerwicowe u Pani. Na pewno ważne jest, aby Pani była uważna na swoje nastroje, lęki u matki wpływają też na dziecko i mogą sprzyjać rozwojowych zachowań lękowych. Pozdrawiam

Dodam, że jeśli ciąża upłynęła w stresie tzn. dziecko odczuwało mniej spokojnych chwil niż napięcia należy mu teraz zapewnić relaksujące warunki do życia np. częste przytulania, masaże zabawy w wodzie czy puszczanie relaksującej muzyki i oczywiście spokojna mama- pomogą dziecku w życiu. Jeśli czuje się Pani nadal spięta proszę poszukać psychoterapeuty i pomóc sobie a przez to i dziecku. Powodzenia.