Wskazania do oznaczenia poziomu glikemii

Syn ma 16 lat. Od ok. 3 lat jego poziomy glukozy na czczo wynoszą od 90 do 102 mg%, a najczęściej 97mg%. Badania wykonywane są z krwi żylnej. W styczniu 2009r. miał wykonaną krzywą po obciążeniu 75g glukozy - wynik 111mg% po 2 godzinach, a na czczo- 89mg% - badania były wykonane w laboratorium szpitala innego niż zwykle. Od tamtego czasu co pół roku kontroluję glukozę z krwi żylnej, a częściej na glukometrze w domu. 2 godziny po posiłku wynik do 110mg%. Bardzo się tym martwię, gdyż w mojej rodzinie jest wiele przypadków cukrzycy typu 2 i 1 typu 1, natomiast w męża rodzinie jeden przypadek cukrzycy typu 1. Syn jest bardzo negatywnie nastawiony do tych badań. Zarzuca mi, że wynajduję chorobę. Skończył gimnazjum, do szkoły średniej będzie uczęszczał poza miejscem zamieszkania, będzie w internacie. Nie występują u niego żadne objawy, które by sugerowały cukrzycę. Jak mam postępować. Syn ma 180 cm wzrostu, waży 76kg.

Witam! W chwili obecnej nie ma powodów do niepokoju. Wprawdzie wynik 102 mg% przekracza górną granicę normy wynoszącą 99mg%, ale bardzo nieznacznie. Prawidłowe wyniki doustnego testu tolerancji glukozy są tym bardziej uspokajające. Wobec obciążonego wywiadu rodzinnego należy być bardziej czujnym niż w przypadku osoby bez obciążeń, jednak nie należy z tym przesadzać i zbyt często kontrolować poziomu glikemii. Warto oznaczyć glikemię na czczo raz na kilka m-cy - wynik nieprawidłowy będzie wskazaniem do powtórzenia doustnego testu tolerancji glukozy. Pozdrawiam