Wydzielina z piersi i wskazania do stosowanie Bromergon a planowanie ciąży

Witam Miesiąc temu leżałam w szpitalu na badaniach hormonalnych. Ogólnie wyniki są dobre lub na pograniczu. USG pokazało, że jajniki wyglądają na policystyczne. Jednak mam mlekową wydzielinę z piersi i lekarz mówił, że mam brać na to bromergon. Od jakiegoś czasu staram się, żeby zajść w ciąże czy mam wykupić te leki czy dalej się diagnozować ? i teraz gdybym zaszła w ciążę to byłoby źle, niebezpieczne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dobry wieczór,

Warto byłoby, gdyby oznaczyła sobie Pani przed planowaną ciążą stężenie prolaktyny we krwi. Najprawdopodobniej wydzielina mleczna jest wynikiem zbyt wysokiego stężenia prolaktyny, Waro zastanowić się, czy nie ma Pani przypadkiem prolactinoma, a jeśli nie, to na pewno warto wykonać test z metoclopramidem, ale wcześniej oznaczyć stężenie PRL. Zaleca się, aby przed zajściem w ciążę maksymalnie obniżyć podwyższone stężenie PRL i przed próbą zajścia w ciążę, przy niskiej PRL, lek odstawić. Dlaczego powinna Pani oznaczyć stężenie PRL? Choćby po, to , aby dobrać optymalną dla Pani dawkę bromokryptyny. A jeśli PRL jest bardzo wysoka, to potrzebna będzie bardziej szczegółowa diagnostyka.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz