Prolaktyna na wysokim poziomie a szanse na zajście w ciążę

Witam, Mam 26 lat i od 5 lat mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy (Hashimoto), którą leczę Euthyroxem 112, poza tym mam mikrogruczolaka przysadki i leczę go bromergonem (1/2 tabletki). Czy w tej sytuacji, gdy prolaktyna mimo zażywania bromergonu utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie mam szansę na zajście w ciążę? Ostatnio doszło do zbliżenia bez zabezpieczenia w 13 dniu cyklu (cykle mam raczej regularne 26-27 dni). Czy istnieje możliwość ciąży i kiedy powinnam zgłosić się do lekarza?

Dzień dobry,

Przed planowanym zajściem w ciążę w przypadku prolactinoma arto obniżyć PRL do możliwie najniższych prawidłowych wartości. Bierze Pani bardzo małą dawkę leku, proszę skonsultować się z endokrynologiem celem zwiększenia dawki - gdyż jak Pani pisze leczenie jest nieskuteczne. W razie oporności na bromergon stosuje się inne leki, które mają mniej objawów ubocznych i są bardziej skuteczne, ale niestety znacznie droższe. Teoretycznie istnieje możliwość zajścia w ciążę, jeżeli by do tego doszło, proszę udać się do endokrynologa na konsultację, czy brać lek, czy go odstawić (bo nie napisała Pani jaki jest poziom PRL, zwykle zaleca się odstawienie bromergonu w ciąży, ale są sytuacje, kiedy jego przyjmowanie w ciąży jest zalecane.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz