Wykluczenie ciąży u ginekologa

Witam. Okres miałam 19 października,a poźniej 13 listopada. 1 listopada współżyłam z partnerem, okres jak napisałam miałam 13 listopada,testy wyszły w 19 dni od stosunku neagtywnie. Dzisiaj czyli 20 listopada byłam u ginekolga ,ponieważ byłam pewna ,że ciąża jest. Ciemniejsze wargi sromowe,mdłośći ,senność. Lekarz poprzez "ucisk brzucha" także ciąże wykluczył. Mam pytanie czy w tak krótkim czasie od 1listopada do 20 listopada ,lekarz może faktycznie stwierdzić ,czy tej ciąży napewno nie ma?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Najbardziej wiarygodną metodą potwierdzenia ciąży jest wykonanie oznaczenia poziomu beta-hCG we krwi oraz stwierdzenie obecności echa zarodka w badaniu ultrasonograficznym. Badanie ginekologiczne nie jest idealną metoda i można w nim ocenić jedynie wielkość macicy (do której powiększenia dochodzi podczas ciąży). Jest to jednak jeden z objawów niepewnych ciąży, dlatego sugeruję wykonanie badania laboratoryjnego beta-hCG.