Wykonywanie prac ogrodniczych podczas ciąży

Witam. Czy w trakcie ciąży można wykonywać prace typowo ogrodnicze - sadzenie lub przesadzanie roślin? Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia się toksoplazmozą? Czy wystarczy podczas prac stosować rękawiczki (lub/i maseczkę?). W jaki sposób kontakt z ziemią może być niebezpieczny dla kobiety w ciąży?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli chodzi o wysiłek związany z pracami ogrodniczymi, to o ewentualnych przeciwwskazaniach decyduje lekarz ginekolog prowadzący ciąże. Należy uważać na toksoplazmozę i tężec - rękawice ochronne oraz prawidłowa higiena dłoni to skuteczne metody ochrony przed zakażeniem. Wskazane wykonanie badań poziomu przeciwciał przeciw toksoplazmozie.