Wynik badania biopsji: co jest nie tak?

Mam 48 lat. W 2007 roku robiłam biopsję mammotoniczną, rozpoznanie: Fibroadenoma. Microcalcificationes. (proszę bardzo o wytłumaczenie tego terminu <---) Kontroluję co roku pierś. Chciałabym zaznaczyć, że miałam założoną wkładkę z hormonem M***. Wkładkę zdjęłam w grudniu, ginekolog przepisał mi lek N***. Czy mogę brać N*** mając te zmiany w piersi (Fibroadenoma. Microcalcificationes)? Choruję również na boleriozę. Czy założenie następnej wkładki z hormonem nie będzie mi szkodziło przy zmianach piersi? Bardzo się denerwuję, proszę o szybką odpowiedź.

Z góry dziękuję.

Witam serdecznie.

Może zacznę od objaśnienia wyniku biopsji. Fibroadenoma to łacińskie określenie gruczolakowłókniaka, najczęściej występującego, łagodnego guza piersi. Gruczolakowłókniaki najczęściej powstają w wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie (dotycząca dwóch głównych żeńskich hormonów płciowych - przewaga estrogenów nad progestagenami).

Microcalcificationes to tzw. mikrozwapnienia. Są to złogi wapnia gromadzące się w tkance piersi. Zmiany te, najczęściej rozpoznawane w badaniach obrazowych typu mammografia mogą występować zarówno w łagodnych schorzeniach piersi (najczęściej zwyrodnienie tkanki piersi czyli tzw. mastopatia) ale także mogą być oznaką procesu złośliwego. U Pani mikrozwapnienia były stwierdzone w biopsji, która nie wykazała zmian złośliwych, więc nie ma powodów do niepokoju.

Novofen jest lekiem złożonym z dwóch podstawowych hormonów płciowych jakie występują w organizmie kobiety i jest stosowany jako hormonalna terapia zastępcza. Zdania lekarzy co do stosowania HTZ są podzielone. Naukowcy stwierdzli, że stosowanie HTZ przez okres do 5 lat jest uznawane za w miarę bezpieczne. Wykazano jednak, że HTZ stosowana powyżej 5 lat nieznacznie zwiększa odsetek występowania raka piersi.

Moim zdaniem, zastosowanie HTZ powinno ograniczyć się do sytuacji naprawdę koniecznych - kiedy pojawiają się silne objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca, zagrożenie osteoporozą, bóle i zawroty głowy. U Pani dodatkowym czynnikiem ryzyka są zmiany w piersi. Gruczolakowłókniaki mogą mieć tendencję do powiększania się w trakcie leczenia hormonalnego. Jezeli faktycznie cierpi Pani z powodu nasilonych objawów i z tego powodu lekarz zalecił Novofem - konieczna jest systematyczna kontrola lekarska - badanie lekarskie raz na 3 miesiące + badanie USG piersi. Oczywiście powinna Pani także obserwować swój organizm - czy nie ma dolegliwości bólowych piersi, czy nie wyczuwa pani podejrzanych zmian w piersiach.

Mirene to wkładka domaciczna której głównym celem jest działanie antykoncepcyjne. Uwalnia hormon (pochodna progesteronu, który działa przede wszystkim miejscowo. Z tego względu stosowanie Mireny jest stosunkowo bezpieczne w przypadku zmian w piersiach.
Jeżeli więc chce Pani przede wszystkim zabezpieczyć się antykoncepcyjnie, ponowne założenie wkładki byłoby najkorzystniejsze.

Polecam także lekturę artykułu na temat gruczolakowłókniaków: www. abcrakpiersi. pl/czy-gruczolakowlokniaki-sa-grozne

Pozdrawiam serdecznie.