Jakie są wskazania do biopsji mammotomicznej?

Dzien dobry, Jakie są wskazania i przeciwskazania do biopsji mammotomicznej? I czy występują lub występowały powikłania? Co powinnam zrobić przed i po zabiegu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

biopsja mammotoniczna to obecnie najnowocześniejsza metoda diagnostyczna – jest bezpieczna oraz czuła i stosunkowo mało bolesna. Najważniejsze jednak, że wynik badania jest miarodajny – rzadko dochodzi do otrzymania fałszywie ujemnego wyniku. Funkcja diagnostyczna ma na celu ocenę zmiany nowotworowej w piersi, natomiast – co jest bardzo istotne – biopsja mammotoniczna pozwala na jednoczesne usunięcie zmian łagodnych. O zmianach w piersiach mówi nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.

Zabieg jest krótki (podawane jest znieczulenie miejscowe) i nie wymaga hospitalizacji pacjentki. Wskazaniem do niego są zmiany w obrębie piersi – o konkrety powinna Pani zapytać lekarza kierującego na zabieg, on także najlepiej wytłumaczy Pani jak powinno przebiegać przygotowanie do zabiegu (zazwyczaj jednak nie są wymagane żadne szczególne przygotowania). Więcej o biopsji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-piersi.

Po zabiegu przez 3 dni warto powstrzymywać się od aktywności fizycznej – istotny jest odpoczynek. Przez ten czas nie należy moczyć rany, natomiast wskazane jest noszenie przylegającej mocno bielizny.

Jak wspominałam jest to metoda nowoczesna, więc powikłania zdarzają rzadko, ale mogą to być: krwotoki, krwiaki czy infekcja piersi. O bezpieczeństwie biopsji mówi ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-biopsja-jest-bezpieczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.