Wynik badania USG a konieczność pobrania wycinków tarczycy do badania

Witam proszę o interpretację USG tarczycy ( kobieta_) czy konieczna jest biopsja czy wystarczy obserwacja? Jeden lekarz zalecił obserwacje ( powtórzenie USG za pół roku ) a inny biopsję. Wymiary tarczycy płat prawy 14x10x42 mm, płat lewy 15x10x42 mm, cieśń 3 mm, objętość 6,6 cm3. W płacie prawym przestrzeń płynowa o wymiarach 6x6x10 mm , hypogeniczne ognisko o śr. 2,6 mm i obok drugie o śr 4,2 mm, węzły chłonne nad i podobojczykowe nie powiększone. Wynik TSH i aTPO w normie.

Lek. Ewa Janus Radiolog, Szczecin

Witam,

kontrola po pół roku pozwoli zweryfikować czy ogniska te się powiększają, a co za tym idzie czy mogą budzić niepokój. Biopsja natomiast, da natychmiastową odpowiedź czy etiologia opisywanych ognisk jest niebezpieczna.

Pozdrawiam