Wynik USG tarczycy i oczekiwanie na resekcję

10.07 mam operację resekcji tarczycy. USG: Pł.prawy: 16x16x44 mm,Pł.lewy: 15x14x40 mm. Na pograniczy cieśni pł.prawego guzek hypoechog. o wym 23x14x26 mm z przestrzenią płynową śr.10 mm.Poza tym w pł. prawym słabo zaznaczony guzek izoechog. o wym10x11x14 mm.W pł.lewym guzek hypoechog. śr 6 mm oraz w okolicy dolnego rogu tego płata guzek izoechog.11 mm -wskazana dalsza diagnostyka IBAC. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. Nie było biopsji-zdaniem endo-za dużo guzów-badanie bezcelowe.Słusznie?

Dzień dobry,

Jeśli w tarczycy było dużo guzków, pobrany materiał może być np. fałszywie ujemny. Do BACC wybiera się guzki, które budza największe podejrzenia. Osobiście jednak zleciłbym biopsję, bo gdyby w materiale wyszło podejrzenie zmiany nowotworowej, to wtedy zakres operacji jest większy - usuwa się tarczycę i okoliczne węzły chłonne, w zależności od charakteru zmiany. Jednak postępowanie, jakie Pani opisuje jest częste, a jeśli stwierdzi się jakieś zmiany w materiale pooperacyjnym, to konieczna jest wówczas reoperacja, choć z dużym prawdopodobieństem może być to zwykłe wole wieloguzkowe tarczycy... BACC nie jest niestety w 100% diagnostyczna. Można ukłuć guzka i nie stwierdzić raka, a 2 mm dalej od miejsca wkłucia igły mogą być teoretycznie komórki o zmienionej morfologii.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz