Wyniki badań tarczycy 17-latki do analizy

Witam, mam pytanie o prawidłowość, lub nie, wyników badań tarczycy mojej 17-letniej córki. W czerwcu robiąc badania wynik TSH 3,870, po badaniach FT3 5,57 FT4 13,88 udałam się do endokrynologa na badanie USG: tarczyca położona prawidłowo wymiarach, wielkość prawego płata: 14,7x16,6x46,7mm objętość prawego: 5,9ml; wielkość lewego: 14,2x15,7x45,3mm, objętość lewego: 4,9ml. Miąższ i echogeniczność: obniżona, przepływ prawidłowy. Anty TPO 20,50, Anty TG 28,42. Pozdrawiam i dziękuję,

Dzień dobry,

Wartości referencyjne TSH dla zdrowej populacji dziewcząt w wieku Pani córki są niższe - ok. 1,5, a więc warto rozważyć włączenie małej dawki L-tyroksyny, oczywiście po wcześniejszej ocenie endokrynologicznej. Nie podała Pani norm dla poziomu przeciwciał, ani jednostek w jakich są te wartości podane. Obniżona echogeniczność miąższu tarczyc może świadczyć o autoimmunologicznym zapaleniu gruczołu, tym bardziej warto skontaktować się ze specjalistą, który po zbadaniu córki rozważy wskazania do leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz