Wyniki badania krwi i nadwaga

Witam Mam niski hematokryt , podwyższone eozynocyty, wysoki poziom kortyzolu we krwi. Do tego walczę od kilku lat z nadciśnieniem, w ciągu kilku miesięcy przytyłam w sumie 30kg bez zmiany diety i trybu życia. Pracuję w sklepie więc dużo się ruszam. Dzięki sytuacji w Służbie Zdrowia nie mogę dostać się w tym roku do Endokrynologa . Czy moje objawy mogą wróżyć coś złego? Czy mogę spokojnie poczekać z wizyta u specjalisty?

Szanowna Pani,

Jeśli stężenie kortyzolu znacznie przekracza normę, to radziłbym nie czekać, tylko poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do szpitala. To może być zespół Cushinga, biorąc pod uwagę tak duży wzrost masy ciała i współistniejące nadciśnienie. Pełną diagnozę można jednak będzie dopiero postawić po dokładnym zbadaniu Pani i ew. zleceniu dodatkowych badań.

Z poważaniem,

Marek Derkacz