Wypadanie włosów - jaka jest przyczyna?

Dzień dobry, Może swój problem przedstawię od początku, aby nie było wątpliwości. Na początku chciałbym nadmienić, że osoby z mojej najbliższej rodziny nie miały problemów z łysieniem w moim wieku (23 l.). Mój problem zaczął się właściwie dwa lata temu, wtedy zaobserwowałem niewielkie przerzedzenie włosów na całej głowie. Specjalnie się tym nie przejmowałem, lecz postanowiłem brać cynk oraz używać preparatu przeciwłupieżowego (pamiętam, że miewałem łupież, a ten ponoć działa też przeciwzapalnie i blokująco na dht). Czas leciał, specjalnie nic się nie zmieniało. 1,5 roku temu postanowiłem wybrać się do dermatologa w sprawach trądziku - od tego czasu miałem dwie kuracje antybiotykiem z grupy tetracyklin (pierwsza siedem miesięcy oraz druga, którą właśnie skończyłem, 3 miesiące). Podczas pierwszej kuracji zauważyłem znów przerzedzenie włosów na całej głowie, lecz nie było ono wielkie. Podczas kuracji (którą właśnie skończyłem) zaobserwowałem przerzedzenie włosów na całej głowie, a szczególnie w okolicach czubka głowy oraz zakoli (te zakola mnie szczególnie nie martwią). Postanowiłem "zaaplikować" sobie kuracje szamponem przeciw wypadaniu włosów. Co dziwne, po trzech tygodniach stosowania stwierdziłem jeszcze większe przerzedzenie w okolicach czubka głowy:/, natomiast na zakolach zaczęły wyrastać nowe włosy. Teraz pytanie: 1.Co robić - czy kontynuować leczenie preparatami (dodam, że skóra w okolicach czubka głowy zaczęła swędzieć oraz czasami boleć; na zakolach nie występuje takie uczucie)? 2.Czy warto w tym przypadku stosować żółtko jajka z oliwą z oliwek na głowę od czasu do czasu? 3.Co może być przyczyną tego łysienia? Muszę jeszcze nadmienić, że od paru miesięcy żyję w ciągłym stresie związanym ze studiami oraz od około 6 lat przyjmuje inhibitory pompy protonowej i leki rozkurczowe, a bardzo sporadycznie nasenne; przyjmowane też były retinoidy w maści - może to też ma jakiś wpływ? Bardzo proszę o poradę. PS. Przepraszam za lekki brak chronologii, mam nadzieję, że wszystko będzie jasne.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
O łysieniu można mówić gdy wypada powyżej 100 włosów na dobę przez dłuższy okres czasu.
W pana przypadku nadmierne wypadanie włosów może być efektem stosowanych leków, na przykład inhibitorów pompy protonowej.
Najlepszym rozwiązaniem sytuacji byłaby konsultacja z dermatologiem, który po pierwsze oceni stan skóry na owłosionej części głowy, po drugie stwierdzi czy jest wskazanie do stosowanych środków i czy w przypadku wystąpienia reakcji skóry na stosowany preparat powinno się go nadal stosować.
Zastosowanie maseczki z oliwa z oliwek może w Pana przypadku niekorzystnie wpłynąć na stan cery i nasilić objawy trądzikowe.
Jeżeli chodzi o stosowanie leków nasennych to proszę spróbować z tego zrezygnować, jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie, mogące prowadzić do uzależnień i powikłań.
Zachęcam do wizyty u dermatologa. Warto wykonać także podstawowe badania laboratoryjne (na przykład w kierunku niedokrwistości).

Pozdrawiam