Wyrównanie lordozy lędźwiowej- jakie są przyczyny, jak leczyć, czy można całkowicie wyleczyć?

Witam. Moja córka ma 16 lat i okazało się po badaniach RTG, że ma wyrównanie lordozy lędźwiowej. Od jakiegoś czasu na lekcjach WF dziewczynki ćwiczyły gimnastykę akrobatyczną. Moja Monika leżała na podłodze, kolana ugięte i utrzymywała w górze cały ciężar swojej koleżanki. Skarżyła się, że bolą ją plecy, a jest szczupła i cały kręgosłup miała obolały aż czerwony. Pani od Wf niestety nie odpuszczała i dzieci musiały nadal ćwiczyć..... Od tego czasu Monika regularnie skarżyła się na ból pleców. Pierwsza wizyta u lekarza zakończyła się przepisaniem maści przeciwbólowych, lecz nic nie pomogło. Ostatnio córka zrobiła badanie RTG i wyszło, że ma właśnie wyrównanie lordozy lędźwiowej. Proszę o odpowiedź, czy te ćwiczenia mogły mieć wpływ na powstanie tego schorzenie i jak to leczyć? Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Lordoza to wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. Fizjologicznie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Spłaszczenie lordozy  powstaje na skutek przeciążania kręgosłupa w pozycjach niefizjologicznych. Jest to zjawisko negatywne, gdyż dochodzi do zbliżenia krawędzi trzonów kręgów, a to prowadzi do upośledzenie funkcji amortyzacyjnej kręgosłupa i predysponuje do szybszego powstania zmian zwyrodnienieniowych.
Wskazana byłaby wizyta u lekarza pierwszego kontaktu/pediatry, który prawdopodobnie skieruje córkę na dalsze leczenie do poradni ortopedycznej  lub rehabilitacyjnej. Dobre efekty lecznicze przynosi fizyko- i kinezyterapia. Dalsze ćwiczenie elementów gimnastyki akrobatycznej jest przeciwskazane.