Wysoki cukier na czczo i wzmożone pragnienie jako objawy cukrzycy

Mój syn ma 4 lata i wazy 22 kg . Od dwóch miesięcy ma podwyższony cukier na czczo, w laboratorium miał 117, a za jakieś dwa tygodnie zrobiłam mu ponownie badanie i wyszło 108 (nad czczo). Pani doktor kazała wykonać krzywą cukrową z obciążeniem 40 g glukozy i wyniki wyszły następująco: 101 na czczo 121 po godzinie i 64 po dwóch godzinach. Pani doktor powiedziała, że te wyniki są bardzo niepokojące i dała skierowanie do poradni diabetologicznej. Jak tam poszłam, pani w recepcji powiedziała, że z takimi wynikami to nie ma co odkładać karty do doktor, ponieważ te wyniki są w normie i odprawiła mnie z kwitkiem. Bardzo proszę o pomoc, bo już sama nie wiem czy te wyniki są w normie, czy też nie. Dodam, że od jakiegoś czasy syn zaczął dużo pić, w nocy ok. 1 litra wody mineralnej, a co z tym się wiąże też często chodzi do WC.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Uważam, że zdecydowanie należy udać się do poradni diabetologicznej, gdyż wyniki nie są w normie.

Do tego jeżeli zaobserwowała Pani u syna zwiększone pragnienie to dodatkowo może wskazywać na podejrzenie cukrzycy.

Pozdrawiam!

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy