Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wysoki poziom testosteronu - interpretacja wyniku

Mam 25 lat i bardzo nieregularne miesiączki (zdarza mi się nie mieć nawet ponad 3 miesiące). Mam też problemy z nadmiernym owłosieniem (górna warga, całe uda, pośladki). Na początku myślałam, że może to mieć związek z tarczycą, ale badania (poziom tsh i usg) wyszły prawidłowe. Natomiast poziom testosteronu wyszedł 0,94 (przy normie 0,90) i nie mam pojęcia, co dalej? Czy kwalifikuję się do jakiegoś leczenia? Gdzie pójść: ginekolog czy endokrynolog?

25 LAT ponad rok temu

Przyszła matka z papierosem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Objawy, które Pani opisuje, są charakterystyczne dla zespołu policystycznych jajników (PCO) i to najprawdopodobniej stanowi  powód powyższych dolegliwości. Przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie jajników. W jego przebiegu obserwuje się między innymi wzrost stężenia androgenów (w tym testosteronu), zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie, trądzik, wzrost masy ciała.

Najlepiej będzie udać się do lekarza ginekologa, który poprowadzi dalszą diagnostykę i leczenie.

Więcej o zespole PCO może się Pani dowiedzieć z artykułu na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy