Wysoki progesteron 7 dni po owulacji

Poziom progesteronu 7 dnia po owulacji wynosi 40,33ng/ml. Wynik referencyjny to 1,5 - 20,0. Przyjmuję folik oraz od 3 lat jestem pod kontrolą endokrynologa (mam niedoczynność tarczycy, codziennie łykam euthyrox 50). Proszę o informację co może powodować tak duże odstępstwo od normy?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przyczyną takiego stężenia progesteronu może być ciąża, zaburzenia hormonalne i wiele innych. Nie można wykluczyć też błędu laboratoryjnego.

Na podstawie przedstawionych informacji trudno wypowiadać sie co jest przyczyną w Pani przypadku.

Należy udać się do ginekologa w celu wyjaśnienia przyczyny takiego poziomu progesteronu.
Z uwagi na wywiad niedoczynności tarczycy i suplementacji hormonalnej warto wykonać oznaczenie TSH i hormonów tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie