Wysokie OB i CRP, proszę o analizę

Kobieta lat 50. Wyniki morfologi : WBC - 9,2 RBC - 4.03 HGB - 11,6 g/dll HCT - 33,5 L % PLT - 406 PCT - 351 % MCV - 83 MCH - 28,7 pg MCHC - 34,5 g/dll RDW - 15,7 H % MPV - 8,6 PDW - 14,2 % OB -55 mm po 1 godz. CRP - 24,05 %LYM 25,8 % #LYM -2,3 %MON - 5,2 % # MON - 0,4 %GRA - 69,0 % #GRA - 6,5 odczyn lateksowy -0,2 iu/ml URIC ACID - 2,45 mg/dll CHOLESTEROL - 177 mg/dll GLUCOSE - 90 mg/dll TSH -21,549 iu/ml Żona od około 8 lat ma problemy z kręgosłupem, ma zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, ból promieniuje na klatkę piersiową i kończyny górne. Ostatnio ból się nasilił, do tego doszły zawroty głowy. Czy zwyrodnienie kręgosłupa i bóle z tym związane mogą mieć wpływ na tak wysokie OB i CRP? Czy przyczyna może być gdzie indziej? Dodam, że oprócz tego w 2008 roku miała wyciętą tarczyce w całości (w wyciętej tarczycy nie stwierdzono guzków złośliwych). Czy niedoczynność tarczycy również może wpłynąć na wysokie wyniki OB i CRP ? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuje

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Choroba zwyrodnieniowa zazwyczaj nie powoduje wzrostu wskaźników stanu zapalnego (OB, CRP),  dlatego należałoby poszukać innych przyczyn. OB i CRP to wskaźniki niespecyficzne  - stan zapalny może dotyczyć praktycznie każdego z układów organizmu. Żona powinna udać się do lekarza rodzinnego, który po rozmowie i zbadaniu Jej zleci niezbędne badania dodatkowe (w zależności od wskazań - zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej, usg brzucha, badanie ogólne moczu i inne).

Proszę sprawdzić ponownie jednostki, które podał Pan przy wyniku TSH oraz zakres wartości prawidłowych dla tego parametru. Jeśli TSH jest znacznie podwyższone w stosunku do normy, oznacza to, że niedoczynność tarczycy nie jest właściwie kontrolowana.

W wynikach badań zwraca ponadto uwagę niedokrwistość - może być ona skutkiem niedoczynności tarczycy. Wyniki pozostałych parametrów nie budzą zastrzeżeń.

Pozdrawiam i życzę powodzenia