Wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną w dniu stosunku, czy zapobiegło to ciąży?

Witam! Od dłuższego czasu nie biorę środków antykoncepcyjnych, dokładnie od miesiąca. Kochałam się bez zabezpieczenia, wytrysk nastąpił we mnie. ok 5 godz później zażyłam pierwsza pigułkę dwuskładnikową antykoncepcyjną w liczbie dwóch pigułek, oraz przez kolejne trzy dni po 4 pigułki naraz aby zahamować jajeczkowanie, ponieważ nie chciałam zajść w ciąże. Jednocześnie od 2 miesięcy nie miesiączkuje i lekarz przepisał mi lek na uregulowanie okresu. Czy zwiększona ilość pigułek mogła odnieść zamierzony cel i uchronić mnie od niechcianej ciąży? Dziękuje za pomoc i odp.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście taka duża dawka hormonów mogła wpłynąć na przesunięcie owulacji, jeśli miało do niej dojść. Muszę jednak napisać, że Pani działanie było bardzo nieodpowiedzialne. O ile cztery tabletki antykoncepcyjne zawierają porównywalną dawkę analogu progesteronu w porównaniu z tabletką "po", to zawierają one również ogromną ilość syntetycznego odpowiednika estrogenu,  która brana przez cztery dni mogła się skończyć poważnymi komplikacjami z zakrzepicą żył głębokich włącznie, co grozi nawet śmiercią. Następnym razem w takiej sytuacji proszę się skonsultować z lekarzem, który zaleci Pani tabletkę "po", znacznie bezpieczniejszą dla zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie!