Wzięłam pigułkę ok. 4-5 dni za wcześnie

Wzięłam pigułkę około 4-5 dni za wcześnie (było to 1. opakowanie, które powinnam rozpocząć w 1. dniu krwawienia). Ostatnie krwawienia były dość nieregularne, więc nie czekając na krwawienie, rozpoczęłam zażywanie wcześniej. Współżyć bez zabezpieczenia mechanicznego zaczęłam po ok. 15 tabletkach (w między czasie zażywałam antybiotyk przez okres 4 dni, lecz po antybiotykoterapii odczekałam tydzień, żeby nie zmniejszać działania antykoncepcyjnego). Czy fakt, że rozpoczęłam zażywanie pigułek nie mając krwawienia może przyczynić się do braku antykoncepcyjnego działania? Nie mam zamiaru robić przerwy 7-dniowej po zakończeniu tego opakowania, lecz wziąć następne od razu z powodów służbowych.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Organizm ludzki to nie jest zegarek - nie można go rozkrecić i sprawdzić, co jest w środku. Po to opracowano schemat zażywania tabletek, aby kobiety z niego korzystały. Taki schemat ma udowodnioną klinicznie skuteczność w zapobieganiu ciąży (przebadano go i firmy farmaceutyczne odpowiadają za jego skuteczność). Natomiast to, co Pani robi jest odstępstwem od tego schematu i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie bedą tego skutki. Prawdopodobnie skuteczność antykoncepcji jest zachowana - ale głowy za to nie dam! Najlepiej bedzie, jeśli zacznie Pani stosować tabletki według schematu.

Pozdrawiam!