Witam!
Nieznaczna leukocytoza (WBC) ze wzrostem stężenia granulocytów (GRA) zazwyczaj wskazuje na obecność stanu zapalnego w organizmie. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, są przeziębienia.
Leukocyty (inaczej białe krwinki) bronią organizmu przed różnymi patogenami, między innymi wirusami i bakteriami. Przeważającą ilość tych komórek stanowią właśnie granulocyty. Ich wzrost przemawia raczej za infekcją bakteryjną niż wurusową.
Jeżeli występują u Pana inne objawy infekcji, należy zgłosić się do lekarza, który zadecyduje, czy konieczne jest leczenie antybiotykiem.
Jeżeli jednak podwyższonym wartościom WBC i GRA nie towarzyszą dodatkowe objawy, a będą się one utrzymywać przez dłuższy czas lub rosnąć, może to być oznaką poważniejszych zaburzeń i należy udać się niezwłocznie do lekarza w celu ustalenia przyczyny tego stanu.
WBC to skrót w badaniu morfologii krwi, który oznacza białe krwinki (leukocyty). Krwinki białe odpowiadają w organizmie człowieka za szereg reakcji obronnych, chroniąc przez czynnikami chorobotwórczymi jak np. bakterie, wirusy czy grzyby. Jest to duża, niejednorodna grupa komórek złożona z dwóch podstawowych rodzin: granulocytów i agranulocytów. Granulocyty dzielą się na neutrofile (komórki obojętnochłonne), eozynofile (komórki kwasochłonne) i bazofile (komórki zasadochłonne).
Skrót GRA oznacza udział granulocytów w ogólnej liczbie komórek białych krwi. Jest to parametr który podaje się w dwóch postaciach: całkowitej liczby komórek granulocytów i procentowej ich ilości względem wszystkich leukocytów.
W opisanym przez Pana przypadku nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi co do interpretacji wyniku morfologii, ponieważ nie mamy pełnej wiedzy klinicznej – nie opisał Pan, czy aktualnie występują objawy chorobowe i z jakiej przyczyny była wykonywana morfologia. Przedstawione wyniki mogą świadczyć o stanie zapalnym, który aktualnie toczy się w organizmie (warto tutaj uzupełnić informacje, czy występują objawy kliniczne, czy jest Pan w trakcie infekcji lub bezpośrednio po niej, czy choruje Pan przewlekle na jakieś choroby). Z drugiej strony, ponieważ nie wiemy nic o występujących objawach, wyniki mogą świadczyć o zejściowym stadium zapalenia, tzw. fazie zdrowienia.
Proszę udać się do lekarza POZ celem konsultacji, tak by wyniki skorelować z Pana stanem klinicznym.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznacza wysokie WBC? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Skąd mogą wynikać te podwyższone leukocyty? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Skrót WBC - co on oznacza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Proszę o interpretację wyników 2-letniego syna – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Morfologia krwi (PLT, %MON) – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza poziom WBC 22000? – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Badania kontrolne a WBC, GRA, LYM – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Niskie WBC – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Podwyższony % pozostałych WBC – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak interpretować wynik morfologii krwi? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
artykuły
WBC (białe krwinki, leukocyty) - norma i interpretacja badań
Morfologia krwi jest podstawowym badaniem diagnost
BASO morfologia - na czym polega i na co wskazuje badanie?
BASO morfologia to określenie odnoszące się do jed
Granulocyty - rodzaje, normy, wynik morfologii krwi
Granulocyty to rodzaj krwinek białych, których poz