Yersinia enterocolitica u dziecka: czy powinna być leczona antybiotykiem?

Witam, w badaniu kału na posiew mojej 9-miesięcznej córki wyszło, że ma liczną ilość bakterii Yersinia Enterocolitica. Badanie było robione podczas naszej wizyty w szpitalu z powodu biegunki i wysokiej gorączki. Podczas hospitalizacji dostawała z***, a teraz na tę bakterię dostaje tylko probiotyk. Czy jest to wystarczająca forma leczenia? Czy nie powinna dostać jakiego antybiotyku?
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,
Skoro badanie było robione w czasie hospitalizacji przed rozpoczęciem leczenia, to nie można wnioskować, że zakażenie utrzymuje się mimo zastosowanej w szpitalu antybiotykoterapii. Nie pisze Pani nic o obecnych objawach choroby. Jeśli nie ma ani objawów, ani dodatniego badania bakteriologicznego – to nie ma też żadnych wskazań do stosowania antybiotyku.
Chociaż nazwa bakterii wydaje się groźna, to zwykle w przypadku zakażenia Yersinia wystarcza proste leczenie objawowe. Podstawę stanowi dobre nawodnienie organizmu oraz leczenie dietetyczne. Antybiotykoterapia najczęściej nie skraca czasu choroby, a wskazana jest jedynie w bardzo ciężkich przypadkach, gdy dochodzi do bakteriemii (obecności bakterii we krwi) i posocznicy. Zatrucie pokarmowe czy zapalenie jelit, objawiające się biegunką, gorączką, bólami brzucha, mijają natomiast w ciągu kilku dni.
Probiotyk i dobre nawodnienie wydają się więc być rozsądnym postępowaniem i takie leczenie nie powinno budzić Pani niepokoju o zdrowie dziecka.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty