Yersinia enterocolitica u dziecka: czy powinna być leczona antybiotykiem?

Witam, w badaniu kału na posiew mojej 9-miesięcznej córki wyszło, że ma liczną ilość bakterii Yersinia Enterocolitica. Badanie było robione podczas naszej wizyty w szpitalu z powodu biegunki i wysokiej gorączki. Podczas hospitalizacji dostawała z***, a teraz na tę bakterię dostaje tylko probiotyk. Czy jest to wystarczająca forma leczenia? Czy nie powinna dostać jakiego antybiotyku?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Skoro badanie było robione w czasie hospitalizacji przed rozpoczęciem leczenia, to nie można wnioskować, że zakażenie utrzymuje się mimo zastosowanej w szpitalu antybiotykoterapii. Nie pisze Pani nic o obecnych objawach choroby. Jeśli nie ma ani objawów, ani dodatniego badania bakteriologicznego – to nie ma też żadnych wskazań do stosowania antybiotyku.
Chociaż nazwa bakterii wydaje się groźna, to zwykle w przypadku zakażenia Yersinia wystarcza proste leczenie objawowe. Podstawę stanowi dobre nawodnienie organizmu oraz leczenie dietetyczne. Antybiotykoterapia najczęściej nie skraca czasu choroby, a wskazana jest jedynie w bardzo ciężkich przypadkach, gdy dochodzi do bakteriemii (obecności bakterii we krwi) i posocznicy. Zatrucie pokarmowe czy zapalenie jelit, objawiające się biegunką, gorączką, bólami brzucha, mijają natomiast w ciągu kilku dni.
Probiotyk i dobre nawodnienie wydają się więc być rozsądnym postępowaniem i takie leczenie nie powinno budzić Pani niepokoju o zdrowie dziecka.