Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ryzyko związane z gastroskopią

Gastroskopia to badanie wykonywane w celu oceny stanu układu pokarmowego. Czy może być ono dla nas niebezpieczne? Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Zaburzone połykanie (dysfagia) to utrudnione przechodzenie pokarmów z jamy ustnej do żołądka. Jest to najbardziej swoisty objaw chorób przełyku i nie powinien być nigdy lekceważony. Może on występować zarówno na tle emocjonalnym jak i z powodów guzków krtani lub płuc. Może być to również wynik przewlekłego zarzucania treści żołądkowej do przełyku lub z zapaleniem krtani i zapaleniem przełyku, prowadzącymi do zaburzeń połykania.

Pozdrawiam
Dietetyk Marianna Hall

Dietetyk kliniczny dzieci i dorosłych. Założycielka Centrum Dietetyki Nutrado.
0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Dzień dobry!
Dysfagia jest związana z zaburzeniem połykania, czyli utrudnionym przechodzeniem pokarmu z jamy ustnej do żołądka. U osoby chorej może mogą występować takie objawy jak: uczucie zatrzymywania pokarmu w przełyku, problem z przełykaniem, krztuszeniem, odruchy wymiotne, ból podczas przełykania, czkawka i zgaga. Może również powodować łzawienie oraz kichanie. Jej przyczyną jest najczęściej obecność chorób współwystępujących. Możemy do nich zaliczyć: urazy i choroby ośrodkowego układu nerwowego (w tym: udar mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, pląsawice Huntintona, guzy pnia mózgu), choroby mięśni, zaburzenia czynnościowe, wole tarczycy, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Często jest wymieniana jako główny objaw: nowotworów i stanów zapalnych jamy ustnej i gardła oraz uchyłków w górnej części przełyku. Innym czynnikiem są wywołującymi dysfagię są zaburzenia emocjonalne, głównie stres i nerwice. Może być również efektem ubocznym spożywania leków.
Należy diagnozować przyczyny wystąpienia dysfagii. Konieczny jest kontakt z lekarzem internistą lub gastroenterologiem. Pomocnymi badaniami w diagnostyce są: kontrastowe badania radiologiczne przełyku oraz badania endoskopowe górnej części przewodu pokarmowego.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Dietetyk udzielający konsultacji dietetycznych w poradni w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy