Jak poradzić sobie z lękiem podczas picia płunów?

Od kilku dni występuje u mnie lęk przed połykaniem płynów zapoczątkowany zakrztuszeniem się przy picu wody. Obecnie piję tylko małe łyki, gdy nabieram trochę więcej płynu w usta nie jestem w stanie go przełknąć, zaciska mi się gardło. Jak sobie pomóc?
KOBIETA, 28 LAT 12 miesięcy temu

Dzień dobry,

Z psychologicznego punktu widzenia, lęk może często prowadzić do skurczów mięśni, które mogą utrudniać połykanie. Jeśli Pana objawy są spowodowane lękiem, techniki radzenia sobie ze stresem mogą być pomocne. Mogą to być techniki oddechowe lub wizualizacje. Może Pan skorzystać z mojego bezpłatnego e-booka nt. radzenia sobie ze stresem.

Wystraczy wrzucić ten link w pasek wyszukiwania, a e-book autoamtycznie się pobierze. https://joannaskwara.pl/wp-content/uploads/2023/05/E-ksiazka-jak-radzic-sobie-ze-stresem-1.pdf

Odpowidź jest ogólna, ponieważ napisał pan, że problem trwa tylko od kilku dni. Jeżeli jednak trudność z przełykaniem utrzymywałby się dłużej lub zauważył Pan, że lęk narasata konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą psychologiem lub psychoterapeutą.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest często skuteczna w leczeniu lęków, takich jak strach przed połykaniem. Terapeuta może pomóc Panu zrozumieć i zmienić myślenie, które prowadzi do lęku oraz nauczyć Cię technik radzenia sobie z nim.

Pozdrawiam serdecznie