Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak poradzić sobie ze stresem podczas przemówień publicznych?

Witam mam problem , dotyczący stresu, w trakcie wystąpień publicznych jak i zarówno rozmowy o pracę czy innych codziennych sytuacjach .Występuja takie objawy jak trzęsące się ręce a nawet czasami całe ciało dygocze.Nie wiem co się dzieje proszę o radę. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Stres podczas wystąpień publicznych, rozmowy o pracę, czy innej sytuacji "mało komfortowej" może być czymś dobrym. Nazywamy go wtedy "eustresem" - mobilizuje on cały organizm do stawienia czoła danym wydarzeniom z większą uwagą, skupieniem i motywacją. Eustres mobilizuje w nas siły fizyczne i psychiczne, potrzebne do zwycięstwa! Problem pojawia się w momencie, gdy doświadczenie stresu wydłuża się w czasie lub organizm zaczyna reagować nieadekwatnie do poziomu przeżywanego stresu. Wtedy mówimy o tzw. dystresie, który może mieć niedobre skutki dla naszego ciała i naszej psychiki.
Z Pańskiego opisu wnioskuję, że objawy wskazują właśnie na przeżywanie dystresu, który powoduje dość duży dyskomfort. Na początek proponuję skorzystanie z technik relaksacyjnych na co dzień (np. trening autogenny Schultza - dostępny online) oraz ćwiczenia "na sucho", dotyczące zbliżających się sytuacji stresogennych. Jeśli to nie pomoże zalecam wizytę i diagnozę u psychologa, który wskaże inne rozwiązania dostosowane konkretnie do Pańskiego przypadku.

0

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od tego, że doznawanie lęku jest cechą Naszej egzystencji, kiedy to (każdy!) Człowiek przeżywa (ten) lęk po swojemu (w swój zindywidualizowany sposób).

Ten indywidualny (tzw. osobisty) lęk jest ściśle związany z okolicznościami w przebiegu życia, takimi jak środowisko oraz z
historią rozwoju osobowego, od momentu narodzin.

Lęk ma dwie funkcje:
1. jest sygnałem ostrzegającym przed potencjalnym niebezpieczeństwem.
2. ma funkcję wyzwaniową (rozwojową) kiedy to posiada impuls do przezwyciężania sytuacji lękowej.
Każda nowa sytuacja, zdarzenie, wyzwanie może nieść za sobą niewiadomą (ryzyko) za którym stoi lęk.
Ale niesie też ze sobą chęć zmierzania się z lękiem, by doświadczać (po wejściu w sytuację lękową) sprawczości, skuteczności, zadowolenia z siebie oraz przyjemności.

Fundamentalną zasadą w radzeniu sobie z lękiem, przede wszystkim uświadomienie sobie lęku i (paradoksalnie!) zaakceptowanie go...
oraz "wchodzenie" w sytuacje z lękiem, pomimo lęku..

Odpowiadając Panu wprost na pytanie, celowa byłaby dla Pana praca terapeutyczna (rozwojowa) pod okiem Psychologa, jak również aktywne uczestnictwo w treningach z autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem (nabycie umiejętności technik relaksacyjnych/medytacyjnych/kontemplacyjnych/wizualizacji.

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pana wewnętrznej odwagi,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy