Stres związany w wystąpienia publicznymi

Pracuje w korporacji. Od czasu do czasu mam wystąpienia publiczne - prezentuję przed duża liczba osob . Mimo, ze robię to od wielu lat ostatnio bardziej sie denerwuje. W czasie prezentowania czuje uderzenia do głowy, mam nogi jak z waty. Dla oglądających wypadam dobrze ale ja czyje sie spanikowany. Na kilkanaście dni przed prezentacja juz zaczynam sie denerwować . Jak uporać sie z tym stresem. Boje sie , ze strach sie pogłębia. Moze brać cos na uspokojenie przed występem?

Witam serdecznie,

Lęk przed wystąpieniami publicznymi to powszechny problem, który można skutecznie leczyć podczas psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Terapia trwa ok. 12 spotkań.
Terapia może opierać się np. na protokole Heimberga. Jeśli chce Pan próbować sam radzić sobie z problemem, tutaj znajdzie Pan podręcznik ćwiczeń klienta, z pomocą którego odbywa się terapia.
http://www.ikamed.pl/terapia-leku-spolecznego-podejscie-poznawczo-behawioralne-podrecznik-cwiczen-klienta-allp00004

A tutaj wskazówki, jak wybrać odpowiednią osobę:
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/09/29/76/

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Dziekanowska

Szanowny Panie,
bardzo skuteczną metodą na uporanie się z wymienionymi trudnościami jest trening EEG Biofeedback. Zamiast szukać leków czy parafarmaceutyków nauczy się Pan samodzielnie kontrolować odczuwany stres, niepokój i pewność siebie w trakcie wystąpień. Gorąco zachęcam do treningów.

Witam,zatrzymuje mnie fakt, iż opisywane objawy pojawiły się nagle. Rozumiem, że wcześniej nie miał Pan kłopotu w takim nasileniu. Pojawia mi się pytanie,co się ostatnio działo /dzieje w Pana życiu,co istotnego wpłynęło na Pana obawy. Z lękiem,strachem najlepiej pracować pod okiem terapeuty, do czego zachęcam.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Pewien poziom stresu będzie się pojawiał zawsze, im więcej się występuje tym stres jest mniejszy jednak nigdy chyba nie spada do zera. Uwagę zwraca fakt, że objawy nasiliły się u pana od pewnego czasu. Być może wydarzyło się w pracy coś co wywołuje lęk, boi się pan oceny jakiejś konkretnej osoby. Może pan się zastanowić odpowiadając sobie na pytania: Czego się tak na prawdę boję? Co może mi się stać?, Co najgorszego może się stać podczas wystąpienia? Pozdrawiam