Jak pozbyć się lęku przed wystąpieniem publicznym?

Dzień dobry, od zawsze byłem osobą nieśmiałą, stresowały mnie wszelkiego rodzaju wystąpienia publiczne. W okresie dorastania m.in. z tego powodu nabawiłem się nerwicy. Oprócz tego często towarzyszą mi stany z pogranicza depresji. Przez jakiś czas chodziłem do psychiatry i do kilku psychologów, ale nie widziałem zmiany w swoim zachowaniu. Aktualnie uczęszczam na studia i ten problem jest dla mnie niezwykle uciążliwy. Na moim kierunku wymaga się częstych wypowiedzi na forum grupy, a ja jestem tym zupełnie przerażony. Na samą myśl o tym, że zaraz zostanę zapytany i nie będę znał odpowiedzi na pytanie robi mi się bardzo niedobrze. Jestem cały spięty i najchętniej bym stamtąd uciekł. Co robić, jak sobie z tym poradzić? Czy spróbować powrócić do leków? Są one w stanie mi jakoś pomóc? Staram się sobie cierpliwie tłumaczyć i racjonalizować całą sytuację, ale praca z emocjami nie wpływa znacząco na poziom mojego stresu na zajęciach. Codziennie przez wiele godzin odczuwam przyspieszone bicie serca, potliwość i napięcie mięśniowe. Często na studiach mam w głowie najczarniejsze myśli. Jak sobie pomóc? Tracę już nadzieję... Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychiatrą oraz psychoterapię w podejściu poznawczo - behawioralnym u psychologa psychoterapeuty. Sądzę, że leki oraz terapia powinny okazać się skuteczne i dlatego zachęcam Pana do rozpoczęcia leczenia. Podejrzewam, że poprzednie kontakty z psychologami mogły być dla Pana niesatysfakcjonujące, gdyż potrzebna tu jest terapia u osoby będącej jednocześnie psychoterapeutą a nie tylko psychologiem. Po drugie sporo też zależy od nurtu w którym pracuje dany specjalista i w przypadku opisanych objawów mających cechy fobii skuteczna najprawdopodobniej byłaby tylko terapia poznawczo - behawioralna. Mam nadzieję, że uda się Pan wkrótce do specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/

Witam! Należy podjąć leczenie równocześnie psychoterapię i farmakologiczne. Szansa na poprawę, a wręcz całkowite wyleczenie jest! Nie należy w sobie hodować przekonania, że jest Pan gorszy od innych lub oni są od Pana lepsi. Slogany o nadziei są, ale nie należy jej tracić. Z wszystkiego można jakoś wyjść. Powodzenia W. Łuczkowski.