Ataki lęku i nudności

Witam, od mniej więcej kwietnia poprzedniego roku borykam się z atakami lęku. Objawia się on głównie nudnościami i panicznym czasem wręcz lękiem przed zwymiotowaniem. Dolegliwości tego typu występują jedynie na zewnątrz, w domu raczej nie zdarza się. Przez kilka miesięcy bałem się nawet wyjść do sklepu po zakupy, bo mnie to dopadało. Jednak ostatnimi czasy (~2 miesiące) ustępuję, a ataki są rzadsze. Chciałbym się jednak uchronić na przyszłość i wiedzieć jak lepiej z tym walczyć. Z góry dziękuję.

Takie objawy rzeczywiście mogą bardzo utrudnić funkcjonowanie. Może rozważyłby pan podjęcie psychoterapii, aby zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy (może mają związek ze stresującymi sytuacjami, może są objawami nerwicowymi - wymagałoby to diagnozy). Zachęcam do poszukania w okolicy doświadczonego terapeuty i skonsultowania z nim swoich trudności.

Witam,
Opisane objawy wskazują na zaburzenia lękowe. Terapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczna w leczeniu lęku przed zwymiotowaniem. Zachęcam do poszukania specjalisty z tego nurtu.
Pozdrawiam,
Marat Dziekanowska

Dzień dobry, pana objawy wydają się mieć podłoże nerwicowe. Zachęcam do kontaktu z psychologiem - psychoterapeutą pracującym w podejściu behawioralno - poznawczym. Pozdrawiam.

Witam,

w leczeniu stanów lękowych bardzo skuteczna jest psychoterapia, jedynie w określonych przypadkach wspomagana lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że ewentualne połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii. Zachęcam więc Pana do skontaktowania się z psychologiem/psychoterapeutą.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html