Paniczny lęk przed igłami

Witam, mam problem, wydaje mi się, że to siedzi w mojej głowie. Mianowicie- boję się igieł, jakiegokolwiek badania. Na samą myśl o pobieraniu krwi robi mi się słabo, często mdleje, jednak chciałabym iść na studia, kierunek lekarski. Boję się, że na widok igieł, krwi pacjenta po prostu zemdleje. Czy takie zachowanie jest możliwe? Może tak być, że jeśli panicznie boję się badań na sobie, będę bała się wykonywać je innym? Czy jest możliwość zwalczenia tego? Proszę o odpowiedź.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rzeczywiście tego typu problem może uniemożliwić Pani studiowanie na wybranym kierunki. Na szczęście nie musi tak być. Fobia krwi oraz igieł to problem, który skutecznie poddaje się terapii. Proszę wybrać się do psychoterapeuty, który specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej (to ważne!), gdyż ten nurt terapii jest wysoce efektywny w terapii fobii. Na ogół od kilku do kilkunastu spotkań wystarczy, by poradzić sobie z tym problemem. Nie musi Pani rezygnować z marzeń :)
Jeśli mieszka Pani w okolicy Warszawy, zapraszam do Centrum Terapii Schematu.

Pozdrawiam
Marta Dziekanowska
www.integral.com.pl
https://martadziekanowska.wordpress.com/

0

Witam,

jeśli medycyna jest Pani powołaniem, paniczny lęk przed igłami może poważnie utrudnić zrealizowanie tego planu. Wtedy nie będzie wyjścia – konieczna będzie konsultacja z psychoterapeutą i zaplanowanie systematycznej desensytyzacji w celu pozbycia się problemu.
Co do Pani pytania – najlepiej sprawdzić swoją reakcję towarzysząc komuś na pobraniu krwi, okaże się jak Pani reaguje, gdy krew pobierana jest tymczasem tylko w Pan obecności. Jeśli nie zrobi to na pani wrażenia, jest szansa, że nie będzie Pani miała problemu z wykonywaniem takich zabiegów.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to lęk paniczny?

Mam 33 lata, jestem kobietą. 3 tygodnie temu, w nocy, zdarzył mi się atak bólu w klatce piersiowej, któremu towarzyszył lęk i uczucie duszenia się, po czym od następnego dnia miałam przez trzy dni uczucie beznadziejności, smutku i bezsensu życia. Temu wszystkiemu towarzyszył ciągły smutek i płacz z byle powodu. To wszystko już się skończyło, ale ciągle towarzyszy mi lęk, że to znowu wróci. Proszę odpowiedzieć: czy to napad lęku czy coś innego? Dziękuję.

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na podstawie Pani opisu trudno potwierdzić lub wykluczyć obecność napadu paniki. Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn - powodować go mogą, np. choroby mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu, choroby przełyku, płuc oraz kręgosłupa. Opisywane dolegliwości wymagają diagnostyki internistycznej - dopiero po wykluczeniu choroby somatycznej można rozważyć występowanie zaburzeń lękowych.

Proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi diagnostykę różnicową.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Paniczny lęk przed konfrontacją

Witam. Jestem perfekcjonistką i odczuwam paniczny lęk przed tym, że ktoś może źle o mnie pomyśleć. W sytuacji stresowej - cała drżę, moja twarz wykrzywia się nienaturalnie, a twarz, szyja i dekolt pokrywają się nieregularnymi czerwonymi plamami. Ze strachu przed tymi objawami unikam konfrontacji z lęku przed ośmieszeniem. Do tego dochodzą zaburzenia odżywiania, ciagłe problemy z nadwagą napadami obżarstwa. Czuję się bezwartościowa. Pomóżcie mi błagam. Jaki powinien być mój następny krok?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Mnie również nie pozostaje nic innego jak zaproponować Pani terapię. Głowa do góry- ona naprawdę może pomóc :) Osobiście polecam w tym wypadku EMDR, metodę którą na zasadzie "odczuwania" będzie mogła Pani przerabiać wspomniane powyżej problemy. Nie ma się co bowiem oszukiwać- z czegoś konkretnego one wynikają, a wyobrażam sobie jak skutecznie mogą one utrudnić życie. Proszę spróbować sięgnąć po pomoc, może być Pani naprawdę zaskoczona wynikami. Ja ze swojej strony pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, Monika

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty