Paniczny lęk przed igłami

Witam, mam problem, wydaje mi się, że to siedzi w mojej głowie. Mianowicie- boję się igieł, jakiegokolwiek badania. Na samą myśl o pobieraniu krwi robi mi się słabo, często mdleje, jednak chciałabym iść na studia, kierunek lekarski. Boję się, że na widok igieł, krwi pacjenta po prostu zemdleje. Czy takie zachowanie jest możliwe? Może tak być, że jeśli panicznie boję się badań na sobie, będę bała się wykonywać je innym? Czy jest możliwość zwalczenia tego? Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie,

Rzeczywiście tego typu problem może uniemożliwić Pani studiowanie na wybranym kierunki. Na szczęście nie musi tak być. Fobia krwi oraz igieł to problem, który skutecznie poddaje się terapii. Proszę wybrać się do psychoterapeuty, który specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej (to ważne!), gdyż ten nurt terapii jest wysoce efektywny w terapii fobii. Na ogół od kilku do kilkunastu spotkań wystarczy, by poradzić sobie z tym problemem. Nie musi Pani rezygnować z marzeń :)
Jeśli mieszka Pani w okolicy Warszawy, zapraszam do Centrum Terapii Schematu.

Pozdrawiam
Marta Dziekanowska
www.integral.com.pl
https://martadziekanowska.wordpress.com/

Witam,

jeśli medycyna jest Pani powołaniem, paniczny lęk przed igłami może poważnie utrudnić zrealizowanie tego planu. Wtedy nie będzie wyjścia – konieczna będzie konsultacja z psychoterapeutą i zaplanowanie systematycznej desensytyzacji w celu pozbycia się problemu.
Co do Pani pytania – najlepiej sprawdzić swoją reakcję towarzysząc komuś na pobraniu krwi, okaże się jak Pani reaguje, gdy krew pobierana jest tymczasem tylko w Pan obecności. Jeśli nie zrobi to na pani wrażenia, jest szansa, że nie będzie Pani miała problemu z wykonywaniem takich zabiegów.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel