Paniczny strach przed burzą

Witam, mam 26 lat, jestem żoną i matką dwójki dzieci. Problem polega na tym że panicznie boję się burzy. Gdy zaczyna się okres burzowy wciąż oglądam prognozy pogody na różnych kanałach. Gdy nadchodzi burza wszędzie zamykam okna, nasłuchuje grzmotów. Boję się gdy się błyska, mam przyspieszone bicie serca, płytki oddech, pocę się i paraliżuję mi nogi. Nie mogę normalnie funkcjonować.Nie chcę żeby moje dzieci tak samo jak ja postępowały w czasie burzy.

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
to bardzo ważne, że dostrzega Pani problem, którego nie chciałaby przenieść na dzieci. Przyczyna lęku tkwi prawdopodobnie w dzieciństwie. Pisze Pani o dużym dyskomforcie podczas okresu burzowego. Można go zmniejszyć podczas kilku sesji terapeutycznych, które proponuję rozważyć. Pozdrawiam

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

To co pani opoisuje wygląda jak fobia. Proponuje udać się do psychologa, on pomoże przyjrzeć się pani lękom, uczuciom, zobaczyć dalczego tak pani reaguje na burze. Gdy to pani zobaczy, zrozumie może pani coś zmienić w swoim życiu.

Objawy, które Pani opisuje wskazują na fobię specyficzną. Zaburzenie to jest stosunkowo łatwe do wyleczenia metodą stopniowej ekspozycji. Proszę poszukać psychoterapeuty poznawczo - behawioralnego, który z pewnością pomoże Pani pozbyć się lęku przed burzą. Pozdrawiam i życzę powodzenia.