Jak uwolnić się od strachu przed duchami zmarłych?

Witam! Mam takie pytanie: otóż jestem już matką mam 19 lat, mieszkam z narzeczonym, problem w tym, że boję się każdej nadchodzącej nocy. Nie wiem czy to choroba, czy po prostu już tak mam. Każdego wieczoru, kiedy położymy się do łóżka, a partner już zaśnie ja rozglądam się po pokoju i nasłuchuję głosów, czy nikogo nie ma. Chodzi mi tu o istoty zmarłe. Przykrywam się kołdrą na głowę tak, że czasem jestem cala spocona, ale nie odkryję się, bo lek jest silniejszy. Ciągle mam wrażenie, że ktoś może stać nade mną i się we mnie wpatrywać. Jaki ja dam przykład dziecku kiedy przyjdzie i powie: „mamusiu, boję się”? Przecież nie odpowiem, że ja też. Nie chcę tak dłużej żyć. Czy to choroba? Czy da się jakoś z tego wyjść?

Witam!
Lęk może mieć różne przyczyny i objawy. W Pani przypadku powoduje problemy ze snem i próby ukrycia się przed irracjonalnym zagrożeniem.
Zaburzenia lękowe są powszechnym zaburzeniem i każdy człowiek może mieć problemy z nadmiernym odczuwaniem lęku. Warto, żeby w tej sprawie skonsultowała się Pani z psychologiem i lekarzem psychiatrą. Psychiatra będzie mógł zalecić Pani leczenie, które pozwoli zmniejszyć odczuwany lęk przed snem i pozwolić Pani na spokojny sen w nocy. Natomiast wizyty u psychologa pozwolą dotrzeć do podłoża problemu i pomóc Pani poradzić sobie z trudnymi przeżyciami. Pomoc specjalistów może Pani pozwolić zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dolegliwości.

Pozdrawiam

Witam,

często jest tak, że dzieci modelują lęki swoich rodziców. Zachowanie, które Pani prezentuje jest irracjonalne, trzeba byłoby dotrzeć do przyczyny tego problemu, w tym celu zalecałabym Pani wsparcie psychoterapeutyczne.

Pozdrawiam serdecznie