Czy to jakaś nerwica, czy po prostu mój pesymizm?

Witam, pierwszy raz korzystam z takiej możliwości uzyskania pomocy. Nawet nie wiem jak to napisać. Od kilku miesięcy mam lęki dotyczące przyszłości. Maiłam kilka dni kiedy leżałam w łóżku płacząc wręcz rozpaczającym nad tym co się dzieje i co najprawdopodobniej się wydarzy. Budziłam się regularnie w nocy mając wrażenie, że ziemia drży. Każdy dzień rozpoczynam od przeczytania wiadomości z obawą, że znowu coś złego się wydarzyło. Codziennie myślę o przyszłości mając straszne jej wizje. Nie wiem czy to jakaś nerwica, czy po prostu mój pesymizm? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Lęki towarzyszą każdemu człowiekowi. Mogą mieć różną przyczynę i podłoże. Opisane przez Panią problemy mogą znacząco zaburzać Pani codzienne funkcjonowanie. Warto w tej sprawie zgłosić się do psychologa. Dzięki pomocy specjalisty będzie Pani mogła dotrzeć do przyczyn problemu oraz podjąć się pracy nad zmniejszeniem dolegliwości. Może Pani także korzystać z pomocy telefonów zaufania oraz wsparcia bliskich osób. Rozmowy z innymi osobami o Pani problemach mogą zmniejszyć odczuwanie lęków i pozwolić sprawnie poradzić sobie z tym problemem.

Pozdrawiam

Witam,

objawy, które Pani prezentuje wskazują na problem psychologiczny w obszarze zaburzeń lękowych i/lub depresyjnych, w tym celu zalecana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ) i leczenie metodą psychoterapii i/lub farmakoterapią.
W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie