Jaką terapię psychologiczną zastosować?

Czy psychoterapia psychoanalityczna i psychodynamiczna to ta sama,czym się różnią i dla kogo są?.Od OCD dostalam depresji,ale nie klinicznej,a stan mieszany lekowo-depresyjny z lekiem uogolnionym i sporym niepokojem wewnetrznym.Mam tez osobowosc narcystyczna i lekliwa troche.Od nerwicy ciagle obrazam i jestem rozdrazniona,latwo mnei sprowokowac,podwazam czyjes zdania.Nie wiem jaka terapia bylaby dobra

Szanowna Pani,
zaburzenia lękowe skutecznie leczy się psychoterapią poznawczo - behawioralną, jest to krótkotrwała terapia, ustrukturyzowana, zorientowana na "tu i teraz". Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
W sytuacjach zagrożenia, ludzie skupiają uwagę na fizycznych doznaniach lub rozmyślaniu, które wpływa na podsycanie lęku. Odwrócenie uwagi obniża częstość i nasilenie lęku, w przypadku, kiedy osoba koncentruje się na czymś innym, np.; na innych czynnościach lub myślach. Porównywalnie do kontrolowanego oddychania, gdzie trzeba odwrócić uwagę na kilka minut, do momentu zmniejszenia objawów lęku. Farmakoterapia powoduje szybką ulgę, w sytuacjach związanych z lękiem, a tym samym odbiera okazję do nauki innych technik radzenia sobie z niepokojem, uniemożliwiają ćwiczenia i rozwoju nowych umiejętności. Poradzi Pani sobie z lękiem w momencie, kiedy będzie mogła Pani odczuwać dyskomfort i wtedy nauczy się Pani niwelować ten objaw.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Zaprezentowane przez Panią symptomy są wskazaniem do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej, do rozważenia której Panią zachęcam (po wcześniejszym rozpoznaniu).

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.om tel. 502 749 605