Skoro badania medyczne nie wskazują przyczyny, można przypuszczać, że objawy mają podłoże psychogenne i warto je skonsultować z psychologiem. Pozdrawiam
Witam,
zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma leczenia problemu. Farmakoterapia powoduje szybką ulgę, w sytuacjach związanych z lękiem, a tym samym odbiera okazję do nauki innych technik radzenia sobie z niepokojem, uniemożliwiają to ćwiczenia i rozwoju nowych umiejętności. Można poradzi sobie z lękiem w momencie, kiedy będzie się odczuwać dyskomfort i wtedy nauczymy się niwelować ten objaw. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Terapia poznawczo – behawioralna uczy poprzez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne. A zatem celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana dysfunkcjonalnego (nieadaptacyjnego) sposobu myślenia pacjenta, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy jego samopoczucia i zmiany w zachowaniu. Terapia skoncentrowana jest na „tu i teraz”, polega na współpracy terapeuty z pacjentem, zastosowaniem jawnych, uzgodnionych i operacyjnie zdefiniowanych strategii terapeutycznych i celów terapeutycznych. Terapeuta pomaga pacjentowi w rozpoznaniu charakterystycznego dla niego stylu myślenia i poddaje go modyfikacji za pomocą analizy argumentów i logicznego myślenia.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć depresję u 29-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Mam problem z nerwicą – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak przezwyciężyć własne lęki? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak leczyć pocenie się dłoni u 20-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co powoduje epizody ucisku w gardle? – odpowiada mgr Anna Demarczyk
- Gula w gardle i duszności a nerwica i ciąża – odpowiada Mgr Marta Dziekanowska
- Dlaczego codziennie myślę o tym, że mam guza w głowie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jaką terapię psychologiczną zastosować? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy ten lęk to objaw depresji? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy uczucie guli na wysokości gardła sugeruję nerwicę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś