Co powoduje ucisk w z tyłu głowy?

Witam serdecznie, moje pytanie brzmi czy wszystko ze mną w porządku? Strasznie uciska mnie od dwóch dni z tyłu głowy. Przez to mam problemy ze wzrokiem (chociaz to już było wcześniej) mroczki, takie jakby bakterie latające, bez co prawda dwojenia obrazu, ale ostrość troszeczkę szwankuje w pewnych momentach, miałem robioną tomografię komputerową miesiąc temu, badanie dna oka, kardiolog, laryngolog, neurolog z 4 razy. I nic. Dodam że już od pewnego czasu męczę się z dziwnymi bólami głowy w różnym miejscach, szumy w uszach nie raz mrowienie jednej części ciała. W skrócie dramat. Dodam że choruje na nerwicę lękową i depresję. Czy coś mi jest? Dziękuje z góry za odpowiedź.

Skoro badania medyczne nie wskazują przyczyny, można przypuszczać, że objawy mają podłoże psychogenne i warto je skonsultować z psychologiem. Pozdrawiam

Witam,
zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma leczenia problemu. Farmakoterapia powoduje szybką ulgę, w sytuacjach związanych z lękiem, a tym samym odbiera okazję do nauki innych technik radzenia sobie z niepokojem, uniemożliwiają to ćwiczenia i rozwoju nowych umiejętności. Można poradzi sobie z lękiem w momencie, kiedy będzie się odczuwać dyskomfort i wtedy nauczymy się niwelować ten objaw. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Terapia poznawczo – behawioralna uczy poprzez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne. A zatem celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana dysfunkcjonalnego (nieadaptacyjnego) sposobu myślenia pacjenta, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy jego samopoczucia i zmiany w zachowaniu. Terapia skoncentrowana jest na „tu i teraz”, polega na współpracy terapeuty z pacjentem, zastosowaniem jawnych, uzgodnionych i operacyjnie zdefiniowanych strategii terapeutycznych i celów terapeutycznych. Terapeuta pomaga pacjentowi w rozpoznaniu charakterystycznego dla niego stylu myślenia i poddaje go modyfikacji za pomocą analizy argumentów i logicznego myślenia.
Pozdrawiam serdecznie