Jak leczyć depresję u 29-latka?

Dzień Dobry, leczę się już jakiś czas na nerwicę (biorę leki psychoterapia), ale ostatnio powróciły myśli związane z lękiem, że mogę coś sobie zrobić. Albo myśli w stylu "mam obniżony nastrój to pewnie DEPRESJA, a DEPRESJA to SAMOBÓJSTWO" itp. nie ukrywam, że obok wkręcania sobie schizofrenii, CHAD i innych chorób właśnie te myśli związane z tym że nie wytrzymam i coś sobie zrobię były "moim konikiem" tzn. były często i nie ukrywam, że podczas takich myśli wszystko się nasilało :/ strasznie się boję tych myśli, kiedyś często miałem sny związane ze skokiem z balkonu, albo z tym, że chodzę po balustradzie balkonu..... dodatkowo mam lęk wysokości. Wydaje mi się, też że to właśnie jest połączone - skoro mam lęk wysokości to mózg mi pokazuje myśli właśnie z tym związane..... właśnie moje myśli w stylu "coś sobie zrobię" są związane właśnie ze skokiem z balkonu :/

Witam Pana,

wskazane jest systematyczne ukierunkowane leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej, wysoka skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych, depresyjnych, nerwicowych. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Praca z oddechem pozwala na rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresujących - uczymy się relaksacji i to nas uspakaja. Zwiększa się świadomość myśli i odczuwanych emocji oraz gotowość panowania nad nimi. Ćwiczenia oddechowe odgrywają również istotną rolę dotleniając mózg, regulując ciśnienie krwi i rozładowując wewnętrzne napięcia. W ogóle ćwiczenia fizyczne; pływanie, bieganie, spacer i inne Wskazana jest joga - określony system ćwiczeń połączonych z oddechem pomaga łagodnie usunąć blokady z ciała, polepsza dotlenienie organizmu i uspokaja umysł, co sprzyja budowaniu lepszej koncentracji. Ćwiczenia zwiększają moc intelektu i jasność myślenia. Dodają pozytywnej energii, poprawiają pamięć, wzrok i słuch.
Terapia poznawczo – behawioralna uczy poprzez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne. A zatem celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana dysfunkcjonalnego (nieadaptacyjnego) sposobu myślenia pacjenta, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy jego samopoczucia i zmiany w zachowaniu. Terapia skoncentrowana jest na „tu i teraz”, polega na współpracy terapeuty z pacjentem, zastosowaniem jawnych, uzgodnionych i operacyjnie zdefiniowanych strategii terapeutycznych i celów terapeutycznych. Terapeuta pomaga pacjentowi w rozpoznaniu charakterystycznego dla niego stylu myślenia i poddaje go modyfikacji za pomocą analizy argumentów i logicznego myślenia.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Po zapoznaniu się z Pana relacją o Pana doznaniach (wiele wątków symptomatycznych) chcę Panu powiedzieć, że podjął Pan słuszną decyzję, podejmując komplementarne i efektywne leczenie (psychoterapeutyczne/farmakologiczne).

Faktycznie stany, które Pan u siebie opisuje, mogą budzić Pana
niepokój i bardzo dobrze, że dzieli się Pan swoimi obawami oraz wątpliwościami, szukając specjalistycznej dla siebie odpowiedzi.

Ale czy taka pomoc online miałaby wystarczyć?
Zalecałabym Panu, by skonsultował Pan swoje doznania i obawy
z Terapeutą oraz z Lekarzem, prowadzącymi Pana leczenie.

Wracając do Pana opisu, potrzebuje Pan specjalistycznej i profesjonalnej pomocy.

Chcę podkreślić, że pomoc specjalistyczna jest Panu niezbędna!
Warto również wiedzieć, że stan psychiczny, w jakim się Pan znajduje, sam nie zniknie, tym bardziej wskazana jest dla Pana aktywna i zaangażowana współpraca z Lekarzem oraz z Terapeutą.

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest najbardziej potrzebne,

irena.nielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605