Czym leczyć lęk?

  Witam, mam 30 lat. Od pewnego czasu mam lęki, takie jakieś wewnętrzne obawy, że coś się wydarzy z czym sobie psychicznie czy emocjonalnie nie poradzę, np. śmierć bliskiej osoby czy jej choroba, mój wypadek w pracy czy w aucie. Ogólnie martwię się jak gdyby na zapas, nadmiernie, o czym ja doskonale wiem, ale jednak mnie to wewnętrznie napawa lękiem. Co zapewne istotne trwa to dzień, czasem parę godzin i ustępuje. Proszę powiedzieć, czy istnieje możliwość jakimś lekiem dostępnym na rynku bez recepty złagodzić lub wyleczyć tego rodzaju dolegliwości? Czy mam się udać z tym do lekarza rodzinnego i mu o tym powiedzieć? Proszę o poradę, Mariusz

Witam!
Odczuwanie lęku i niepokoju może zaburzać funkcjonowanie i utrzymywanie kontaktów społecznych. Najlepiej byłoby, gdyby skorzystał Pan z pomocy psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry. Warto, żeby był to specjalista zajmujący się problemami natury psychicznej.
W Pana przypadku należałoby rozpocząć psychoterapię. Oczywiście może Pan rozpocząć kurację lekami, jednak nie zawsze daje ona trwałe efekty po zakończeniu, ponieważ leki nie rozwiązują psychicznych problemów.
Zaburzenia lękowe są spowodowane trudnymi przeżyciami oraz wewnętrznymi problemami, dlatego psychoterapia jest podstawową formą leczenia tego rodzaju zaburzeń. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą i podjęcia się pracy nad swoimi problemami.

Pozdrawiam

Witam,

zaburzenia psychiczne leczy się psychiatrycznie.
W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją, pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie