Jak się pozbyć tego lęku w życiu?

W swoim życiu miałem okazje , propozycje zmiany stanowiska pracy kilka razy .Przez nie wiem lęk, strach kończyło się rezygnacją. Teraz mimo że wysyłam cv idę na rozmowę zostaje przyjęty ale rezygnuje następnego dnia szukając w swojej głowie minusów tej pracy. Jednocześnie szukam nowej pracy zarówno w Internecie jak i u znajomych do której i tak nie pójdę .A jak zrezygnuję to po pewnym czasie żałuje dlaczego nie podjąłem tej pracy. Strach nie wiem przed czym przecież już kilkanaście lat pracowałem. W nocy myślę czy ma podjąć te prace, nie mogę spać ,pocę się .Brak mi pewności siebie ,nieraz się czerwienie szczególnie jak ktoś patrzy na mnie albo nie wiem co powiedzieć .Ale nie zamykam się w domu wychodzę do sklepu ,coś załatwić itp. Mam też lek wysokości, do samolotu nie wsiądę ale to akurat nie jest najważniejsze . Najgorszy lęk to jazda z kimś kto wciska w podłogę gaz szybko jeździ albo gwałtownie hamuje wtedy mam ścisk w brzuchu dlatego unikam wsiadania do samochodu z takimi kierowcami- zrezygnowałem też z propozycji pracy gdyż bałem się tego ścisku . Wsiadam tylko z tymi kto prowadzi spokojnie ,sam również prowadzę i wszystko jest w porządku .Wszystko to sprawia że czuje się gorzej jest mi wstyd ,jestem zły sam na siebie .Czy da się to wyleczyć ,jakie leki i jak długo to może trwać, bo nie da rady tak dalej funkcjonować.

Dzień dobry,
Podejrzewam, że wizyta u psychiatry i rozpoczęcie farmakoterapii nie będą konieczne w Pana przypadku. Doradzałabym natomiast wizytę konsultacyjną u psychologa psychoterapeuty pracującego najlepiej w podejściu poznawczo - behawioralnym, gdyż pomocna mogłaby się okazać krótkoterminowa terapia lub wsparcie. Psycholog przeanalizowałby z Panem obawy związane ze zmianą pracy i pomógł się od nich uwolnić. Lęk przed lataniem samolotami lub jazdą z niektórymi kierowcami w moim poczuciu nie wykracza bardzo poza normę i jeśli nie utrudnia to Panu funkcjonowania to nie trzeba tego leczyć. Jeśli natomiast lęk ten jest nasilony i nosi znamiona fobii to terapia poznawczo - behawioralna byłaby bardzo skuteczna. Ogólnie wątpię żeby Pana objawy świadczyły o jakimś zaburzeniu psychicznym, ale bez wywiadu nie mogę tego z całą pewnością orzec. Trudności które Pan ma są jak najbardziej do pracy terapeutycznej i w związku z tym zachęcam do podjęcia leczenia.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/