Jak leczyć lęk przed lataniem?

Bardzo boję się latać i potrzebuję pomocy farmakologicznej. Latalem kilka razy, ale każdy znosiłem coraz gorzej. Powody to głównie lęk wysokości, ale również lęk przestrzeni i trochę klaustrofobia. Nawet nie siedząc obok okna w samolocie siedziałem kurczowo trzymając się fotela i czując pod podłogą 10 km przestrzeni. Nie wsiadłem do samolotu od 5 lat. Muszę wsiaść służbowo, potrzebuję leków. Co Państwo polecają?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!

Tego rodzaju zaburzenia wymagają wizyty u lekarza oraz podjęcia terapii nastawionej na oswojenie się z lękami.
Oczywiście lekarz może doraźnie zastosować farmakoterapię jednak by poprawić własne funkcjonowanie potrzeba terapii.

Pozdrawiam i w razie pytań jestem do dyspozycji.
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna. eu

Dzień Dobry Panu,

Dziękuje Panu za kontakt i za zaufanie :)

W odpowiedzi na Pana pytanie, zachęcałabym Pana (na ten moment) do nabycia umiejętności relaksacyjnych/medytacyjnych oraz oddychania tzw. przeponowego, co byłoby dla Pana wielce przydatne.

Celowa również osobista konsultacja lekarska, celem doboru optymalnego, dla Pana farmaceutyku.

Unikanie sytuacji, wywołującej niepokój, powoduje, że przez chwilę czuje się ulgę - napad lęku ustaje.
Paradoksalnie, im bardziej unika się lęku, tym bardziej pojawia się wzmożony lęk przed konfrontacją z tym lękiem, w przyszłości..

Aby poradzić sobie z lękiem, nie ma innego wyjścia, jak zmierzyć się
z sytuacją lekową - pomimo lęku.

Dlatego, zalecałabym (do rozważenia) by podjął Pan terapię poznawczo-behawioralną, która byłaby dla Pana efektywną oraz krótkoterminową metodą poradzenia sobie z podobnym wyzwaniem...

Gdyby miał Pan życzenie zwyczajnej rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Serdeczności i tylko pomyślności Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605