Jak poradzić sobie z lękiem przed ciemnością?

Boję się ciemnych pomieszczeń np. Sam spać się boję bo myślę że ktoś jest , nie mam klaustrofobii bo nie boję się konkretnie ciemności . Nie wiem jak teme zaradzić

Lęk przed ciemnoscią jest przykładem tzw. fobii prostej (zaburzenia ze spektrum zaburzeń lękowych). W wypadku fobii najlepsze (i najszybsze) efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Toteż polecam skonsultować się ze specjalistą pracującym w takim nurcie i podjać z nim terapię. Pozdrawiam.

Z pewnością jest to dla Pana przykry problem. Zachęcam Pana do wizyty u psychoterapeuty psychodynamicznego. Pomoże to w zrozumieniu psychologicznych mechanizmów lęku, którego Pan doświadcza, i jego ustąpieniu.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Widera-Kędryna

Witam Pana. Myślę, że kluczowa w Pana sytuacji jest diagnoza. Z pewnością Pana obserwacje i odczucia są tu bardzo ważne, ale specjalista będzie mógł ostatecznie stwierdzić co Panu jest i jaki rodzaj terapii może być pomocny. To czego Pan doświadcza może mieć swoje źródło np. w jakimś doświadczeniu o charakterze traumatycznym. Czasem są to doświadczenia z wczesnych lat życia do których nie mamy łatwego dostępu. To oczywiście jedna z hipotez dlatego jeszcze raz polecam spotkanie (mające na celu diagnozę) ze specjalistą. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/