Stres podczas wystąpień publicznych

Dzień dobry, Moim problemem jest okropny stres podczas wystąpień publicznych. Chodzi o to,że gdy jestem na środku przypomina mi się wydarzenie które kiedyś miało miejsce i nie mogę zaprzestać o tym myśleć, jest to mimowolne. Wtedy stresuje się, drgają mi ręce i czuję, jakbym zapadała się pod ziemię, po 3 min stania na środku zaczynam ryczeć a każdy się gapi. Wszyscy myślą że to zwykły stres, ale myślę że nie tylko. Co to jest i czy można na to jakoś zaradzić?

witam, myślę że jest to tzw. błędne kolo związane z zamartwianiem się swoimi objawami, mechanizm może ten być uwarunkowany wcześniejszymi doświadczeniami życiowymi. zachęcam do podjęcia konsultacji z psychoterapeutą poznawczo behawioralnym który może odpowiedzieć bardziej wnikliwie na nurtujące pytania. W. Zięba

Warto przepracować tamto wydarzenie, które do Pani powraca. Kiedy uwolni Pani emocje, dokładnie przyjrzy się temu, co wtedy było trudne, jak wpłynęło na Pani życie, jakie "skrypty" i myśli uruchomiło, jak wpływa na Pani samoocenę i poczucie wartości itp- będzie Pani mogła to zmienić. Zacząć myśleć o tamtym wydarzaniu inaczej jak i o sobie inaczej. Najlepiej zrobić to pod opieka specjalisty.
Może tez być tak, że jest to jedynie objaw, a przyczyny i rzeczy do pracy są głębiej i jest ich więcej (taki wierzchołek góry lodowej). Np jest to "tylko" efekt braku wiary w siebie, niskiej samooceny i chwiejnego, zewnętrznego poczucia własnej wartości.Gdyby tak jednak było w pracy z psychologiem będzie Pani miała okazję się temu dokładnie przyjrzeć i zmienić.